Bir iskelet, bir çok makale

Ve işte ilk contexte.

Bu makale ve el kitabının tamamı SPIP 1.8.3’e kadar geçerlidir ve SPIP 1.9’dan itibaren geçersizdir. Bu sitenin özel alanında tümü yeniden yazılmaktadır.

Ama yine de şimdiki biçimleriyle bile okunmaları faydalı olabilir. Akılda tutmanız gereken şey .html ve .php3 dosyaları için söylenenlerin iptal edileceği ve yerlerine yeni URL’ler konulacağıdır. Bu el kitapçığında anlatılanları .php3 dosyalarını dikkate almadan ve html dosyalarını gereksiniminize göre kök dizinde oluşturacağınız squelettes/ dizininde arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki ders bize veritabanının 1 numaralı makalesinden veri almamıza ve bunlarla bir web sayfası oluşturmamıza izin vermişti. Genelleştirelim...

İskeletimiz sadece 1 numaralı makaleyi göstermeye yarıyırsa işlevsizdir. Ona hangi makaleyi olursa olsun göstermeyi öğretelim :

Bunun için web sayfamızı id_article=2 biçimindeki bir parametre ile isimlendireceğiz : gezgininizi şu URL’ye yönlendirin «http://votresite.net/tutoriel.php3?id_article=2».

Yine 1 numaralı makale gösterildi değil mi (yani 2 değil). Şimdi tutoriel.html isimli iskelette «boucle article» satırını şu biçimde değiştirelim :
<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article}>

(Gördüğünüz gibi sadece {id_article=1} kodunu {id_article} kodu ile değiştiriyoruz, hepsi bu)

İşte : http://votresite.net/tutoriel.php3?id_article=2 size 2 numaralı makaleyi verir. [1]

BOUCLE_article bir «contexte» içinde çalışır, burada id_article 2’ye eşittir (bu URL’ye gönderilen değerdir). Eğer {id_article=1} kodu belirtilirse n° 1 arayacaktır, ama eğer sadece {id_article} istenirse numarası contexte ile belirtilen , elle va chercher l’article dont le numéro est indiqué par le contexte (ici l’URL).

Şimdi şu adreslere tıklayın :
-  http://votresite.net/tutoriel.php3?id_article=1,
-  http://votresite.net/tutoriel.php3?id_article=2 et
-  http://votresite.net/tutoriel.php3.

Farkı görğüyor musunuz ? İlk iki sayfa size 1 ve 2 numaralı başlıkları veir ama üçüncü sayfa içeriğinde id_article içermez ve bir hata üretir.

Bravo ! İskeletiniz artık metne bağlı (contextuel) oldu.

Notlar

[1Olmadı mı ?En azından olmalıydı ...

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, فارسى, français, italiano, 日本語, Nederlands, polski, Português, русский, slovenčina, svenska, Türkçe, українська