İlk iskeletimi oluşturmak

Çalışan bir iskelet nasıl hazırlanır ?

İskelet sistemi başlangıçta zor gelebilir. Ama gerçekleştirmesi gereken şeyler o kadar zengindir ki karmaşıklık kaçınılmazdır. Bu gözünüzü korkutmasın. İşte size minimal bir iskelet.

İskelet sistemi en başta korkutucu gelse de ondan beklenenler o derece zengindir ki detaylı olması kaçınılmazdır. Ama ! Detaylı demek karmaşık demek değildir. İşte size minimal bir iskelet örneği.

Bu kitapçık için gereken materyaller

-  Herhangi bir yerde kurulu bir SPIP. Başlamak için SPIP’inizin en az bir bölüm ve yayınlanmış 2 makale içerdiğini varsayıyoruz. Eğer hazır değilse hemen hazırlayın, bunları kes yapıştır yöntemiyle hızla hazırlayın (sizi zor duruma düşürecek metinler kullanmayın).


1. SPIP’in önceki sürümlerinde bir iskeleti kullanmadan önce onu çağırabilmeliyiz. Eğer yeni bir sürüm kullanıyorsanız bir sonraki aşamaya geçiniz. Aksi halde iskeleti çağırabilmek için sitenin kök dizininde tutoriel.php3 isimli bir dosya oluşturun ve içine şunları yazın

<?php
$fond = "tutoriel";
$delais = 0;
include "inc-public.php3";
?>

Sonra gezgininizde deneyin: http://siteniz.net/tutoriel.php3. Çok başarılı değil değil mi? Hata mesajı size bir dosyanın eksik olduğunu söylüyor. Bu, şimdi yaratacağımız meşhur iskelet.

Sitenin kök dizinine tutoriel.html dosyasını kopyalayın, içine şunları yazın:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
#TITRE
</BOUCLE_article>

SPIP iskelet yaratma işini net olarak basitleştirdi ve bu iskelet çağırma aşamasını ortadan Kitapçığın bundan sonraki bölümü kullanılan SPIP’in sürümü ne olursa olsun geçerli.

2. Sitenin kök dizinine tutoriel.html isimli bir dosya yerleştirin, içine şunları yazın :

#TITRE

Sonra http://siteniz.net/spip.php sayfasını görüntüleyin (veya SPIP 1.9’dan önceki bir sürümü kullanıyorsanız http://siteniz.net/tutoriel.php dosyasını yükleyin) tekrar yükleyin :

SPIP veritabanınızdaki 1 numaralı makaleyi aradı ve #TITRE yerine elde ettiği bilgiyi yazdı.

Eğer bu yöntem çalışmazsa 1 numaralı makalenizin «yayınlandığından» (yani «beklemede» veya «yazım aşamasında» olmadığından) emin olun .

HTML ve diğer «alan»ları da ekleyin 1 numaralı makaleniz şu biçime gelecektir:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
<h1>#TITRE</h1>
<b>#CHAPO</b>
<div align="justify">#TEXTE</div>
</BOUCLE_article>

Makalenin gösterilmesini mükemmelleştirmek için eksik alanları ekleyin : #SURTITRE, #LESAUTEURS, #SOUSTITRE, #NOTES vs.

Güzel !

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 21/03/23

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, فارسى, français, italiano, 日本語, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, русский, slovenčina, svenska, Türkçe, українська