SPIP yöneticisi için SSS

SPIP sitesini yönetenler için açıklamalar

SPIP sitesini yönetenler için Sıkça Sorulan Sorulara yanıtlar

Başlamak

1. Arayüzden tüm işlevlere ulaşamadığımı düşünüyorum. Ama aslında yöneticiyim.

Tüm arayüz kipinde olduğunuzdan emin olun. Bu düğme Özel Alan’da ekranın en üstündedir. Basit arayüz kipinde bir çok işlev yeni başlayanların işlerini kolaylaştırmak amacıyla gizlenmiştir.

Elemanları silmek

1. Bir makale nası silinir ?

Bir makele direkt olarak silinemez. Ancak makale durumu mönüsü kullanılarak « Çöpe » atılabilir. Çöpe atılan makaleler 24 saat sonra otomatik olarak silinir; bu süre size hatalı bir işlem yaptığınızda geri alma olanağı tanır.

2. Bir kısa haber nasıl silinir ?

Makale gibi. (bkz. yukarıdaki açıklama), bir kısa haber direkt olarak silinemez; reddedilen kısa haberler 24 saat sonra otomatik olarak silinir.

3. Bir bölüm nasıl silinir ?

Bir bölümün silinebilmesi için boş olması gerekir (yani, içinde ne makalei, ne kısa haber, ne de alt-bölüm bulunmamalıdır). Eğer bu koşul sağlanmışsa bölüm silinebilir. « Tüm siteyi göster » kayan mönüsünde bölüme kadar gidilir ve bu bölümün yanındaki « Sil » komutuna tıklanır.

Çeşitli gezinti tipleri

1. Anahtar sözcüklerin yararı nedir ?

Sitelerin çoğunda en bariz gezinti bölümlerle yapılır : sitenin ağaç yapısında bölümler sayesinde kolayca gezinilir.

Anahtar sözcükler dikey ve şeffaf bir gezinti seviyesi sunar. her makale bir kaç anahtar sözcük içerebilir. Böylece kamusal sitede bir makaleye atanmış anahtar sözcükler gösterilir; daha sonra bu söcüklere atanmış diğer makaleler gösterilir. Burada bir ağaç yapısı yoktur, komşudan komşuya (yakın konular arasında) yatay gezinti yapılabilir.

Özetle :

-  her makale bir ve sadece bir bölümün altındadır ;
-  bölümler sonzuza kadar içiçe geçebilir (alt-bölümler, vs.) ;
-  bir kaç anahtar sözcük (sıfır, bir, bir çok) bir makaleye atanabilir ve aynı anahtar sözcük başka makalelere de (sıfır, bir, bir çok) atanabilir ;
-  anahtar sözcükler birbirleriyle içiçe geçemezler.

Anahtar sözcüklere işlevsel bir örnek vermek gerekirse Monde diplomatique sitesi gezilebilir. Burada bölümler sıralamayı katı biçimde belirlerler (dosya, defter, harita, tarihe göre sıralanmış arşivler...). Anahtar sözcükler aynı temayı işleyen makaleleri birbirlerine bağlarlar ; makaleler burada iki biçimde sıralanmışlardır « konu» ve « ülke ».

2. Anahtar sözcük ile arama motoru arasındaki farkı anlamıyorun ? Aynı şey mi ?

Anahtar sözcükler ve arama motoru tamamen farklı iki şeydir. (arama motoru iptal edilip sadece anahtar sözcükler kullanılabilir veya tam tersi yapılabilir).

Anahtar sözcüklerde, bu sözcükleri kullanarak makaleler arasında bağ kuranlar site yöneticileridir. Bu anahtar sözcükler kamusal sitede atandıkları makalelerle birlikte özellikle yayınlanabilir ; bu yayın olmadan pek bir işe yaramazlar. Bu yöntemle, site yöneticisinin belirlediği biçimde komşudan komşuya (yakın konular arasında) gezinti yapılabilir.

Arama motoru ziyaretçinin isteği üzerine arama yapar. Anahtar sözcükler de diğer tüm sözcükler gibi bu aramada kullanılabilir. Arama motoru site yöneticisi tarafından belirlenen bölümlere veya anahtar sözcüklere bağlı kalmaksızın aramayı tamamlar. (Site yöneticisi kullanıcıalrın hangi sözcüğü arayacaklarını önceden bilemez, bu yüzden de her sözcüğe göre bir yapı oluşturması olanaksızdır !)

Arama motoları hakkında daha fazla teknik bilgi almak için site yöneticisinin el kitabında bu konuya ayrılan makaleyi okuyunuz.

3. Anahtar sözcükler sitemi yavaşlatır mı ?

Hayır.

4. Arama motoru sitemi yavaşlatır mı ?

Evet yavaşlatabilir.

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, فارسى, français, italiano, Nederlands, Português, slovenčina, Türkçe, українська