Türkçe dokümantasyon

SPIP hangi dillerde mevcut ?

SPIP hangi dillerde mevcut ?

SPIP’in şu ana kadar çevrildiği diller

[SPIP 1.6]’dan beri SPIP’in özel alanında bir çok dil mevcut.

Çok dilliliğe uzanan yolda tüm olasılıkları denemekten oldukça uzağız. Yine de size sitenizin düzgün çalışmasını sağlamanız için bir kaç ipucu vermeye çalışacağız.

Sitenin ana dili

Bu seçenek konfigürasyonda belirtilir ve sitenizin bir çok karakteristiğini belirler. Özellikle sitenizin kamusal alanda sunulan formlar bu dilde olacaktır (arama, yazara ileti gönderme, kayıt, forumlar, özel alana bağlantı penceresi vs.) ayrıca SPIP ile gönderilen e-postalar da bu dilde olacaktır.

Bu « ana dil » aynı zamanda metinlere uygulanacak kuralları da belirler - örneğin fransızca ve esperanto da ikili noktalama işaretlerinin arasına bölünemez boşluklar eklenir vb.

Bu dil aynı zamanda yeni redaktörlerin özel alana ilk girişlerinde de kullanılır : redaktörler daha sonra buna ait mönüyü kullanarak başka bir dile geçebilirler.

Son olarak, vietnamcada (bu dil çok kısa sözcükler içerir ve aksanlar büyük önem taşır), arama motorunda endeksleme için özel bir kural uygulanır. Aynı uygulama almancada da vardır.

Çok dillilik

<font color="red">S<font color="orange">P<font color="yellow">I<font color="green">P <font color="blue">1<font color="black">.<font color="darkviolet">7 çok istenen bir yenilik getirir : çok dilli siteleri doğal olarak oluşturma. Bu iş için bir takım komutlar geliştirilmiştir. Özel alanda kişisel olarak makalelerin ve bölümlerin dili değiştirilebilir, ve makalelerin çevrilmesi yönetilebilir. Kamusal bölümde bir çok geliştirme gerçekleştirilmiştir çok dilli bir site gerçekleştirmek için gereken çaba en aza indirilmiştir.

Özel bir elemanın dilini değiştirmek (makale veya bölüm) sitenin dilini değiştirmekle aynı etkilere sahiptir (bunu yukarıda açıklamıştık), ama bu etkiler sadece değiştirilen elemanla sınırlıdır : örneğin bu bir bölümse, değişiklik bu bölümde bulunan tüm elemanlara uygulanır (alt-bölümler dahil) ; eğer bu bir makaleyse dil değişikliğinden sadece bu makale etkilenir.

Bu durumda, arapça bir makalede satırlar sağdan sola olacaktır, fransızca bir makale fransızca yazım kurallarına uyacaktır vs. SPIP’in aynı sayfada bir çok dili göstermekte hiç bir sorun yaşamadığını da belirtelim. Örneğin bir listede almanca veya esperantoca makaleler tarihler sırasıyla bu dillerde yazılmış olarak bulunabilir.

SPIP’in çevrilmesi ve Uyarlanması

<font color="red">S<font color="orange">P<font color="yellow">I<font color="green">P <font color="blue">1<font color="black">.<font color="darkviolet">7 şu dillerde sunulmaktadır : arapça (ar), katalanca (ca), créole de la Réunion (cpf), danimarkaca (da), çince (zh), almanca (de), ingilizce (en), bulgarca (bg), esperantoca (eo), ispanyolca (es), farsça (fa), fransızca (fr), galce (gl), italyanca (it), hollandaca (nl), yedi oksitan diyalektinde (oc) [1], polonyaca (pl), portekizce (pt) ve vietnamca (vi).

Bu liste kesin değildir ve şu anda bile bir çok dile çeviri devam etmektedir (bask, norveççe (norsk bokmål)ibranice, slovence, romence ...) ; bu diller SPIP’in gelecek sürümlerinde eklenecektir. Siz de devam etmekte olan çevirilere katılmak ve yardım etmek isterseniz lütfen tartışma listelerine katılın spip-trad@rezo.net ; çevirileri hızlıca gerçekleştirmek için bir çok alet edevatımız mevcut - tüm işlem, SPIP’i tanıma derecenize bağlı olarak 3 gün ilâ 1 hafta alır.

Tabii ayrıca mevcut dokümantasyonun makalelerini de çevirecek kişilere gereksinimimiz var ; lütfen çevirmenler alanını ziyaret etmekte tereddüt etmeyin ve yardım önerilerinizi ihmâl etmeyin.

Görüşmek üzere !

Notlar

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, български, català, corsu, Kréol réyoné, Deutsch, English, Esperanto, Español, français, italiano, Nederlands, òc lengadocian, Türkçe