Mój pierwszy szkielet

(wyjąłem go z szafy)

Jak napisać pierwszy szkielet, który o dziwo działa

System szkieletów na pierwszy rzut oka może się wydawać trochę przerażający. Oznacza to jedynie, że to czego od szkieletów wymagamy jest na tyle potężne, że mają prawo być złożone. Ale ! Złożony nie oznacza skomplikowany. Oto przykład malutkiego szkieletu.

Materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia

-  Jakiś SPIP gdzieś zainstalowany. Przyjmijmy na początek, że twoja baza danych zawiera co najmniej jeden dział i dwa opublikowane artykuły. Jeśli tak nie jest, możesz temu szybko zaradzić kopiując/wklejając pierwsze teksty jakie Ci się nawiną (sprawdź mimo wszystko czy nie jest to wyznanie miłosne do dziewczyny twojego znajomego z biura).

-  Edytor tekstu, w celu stworzenia i modyfikowania plików używanych przez SPIP. Uwaga : Niektórzy będą mieli odruch sięgnięcia po DreamWeavera (albo inny program WYSIWYG), żeby modyfikować pliki .html. Jednak w tym prostym przykładzie DreamWeaver utrudniłby pracę i mógłby nawet zmodyfikować w nieporządany sposób pliki w katalogu. Zatem naprawdę lepiej użyć do tego zadania klasyczny edytor tekstu (np. notatnik pod Windowsem).

Zanim użyjemy danego szkieletu, musimy się do niego odwołać: stwórz w katalogu głównym swojego serwisu plik tutorial.php3, który zawiera następujące linijki:

<?php
$fond = "tutorial";
$delais = 0;
include "inc-public.php3";
?>

Następnie przetestuj ten plik w twojej przeglądarce: http://mojastrona.pl/tutorial.php3. Oj, coś nie wyszło ? Wiadomość o błędzie wskazuje ci, że brakuje jakiegoś pliku. To właśnie słynnego szkieletu nam brakuje. Stwórzmy go więc!

W głównym katalogu swojej strony stwórz plik tutorial.html, który zawiera to:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
#TITRE
</BOUCLE_article>

Następnie odśwież stronę http://mojastrona.pl/tutorial.php3. Lepiej, prawda? SPIP udał się na poszukiwanie tytułu artykułu n°1 do twojej bazy danych i wpisał go w miejsce #TITRE

Jeśli to nie działa, sprawdź przede wszyskim czy Twój artykuł n°1 został "opublikowany" (i nie jest np. w statusie "w trakcie redagowania").

Następnie dodaj trochę HTMLa i dopisz odwołania do innych "pól" SPIP, to co otrzymasz, będzie artykułem n°1 w całej okazałości:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
<h1>#TITRE</h1>
<b>#CHAPO</b>
<div align="justify">#TEXTE</div>
</BOUCLE_article>

Wreszcie, dodaj brakujące pola aby wyświetlić inne elementy w twoim artykule: #SURTITRE, #LESAUTEURS, #SOUSTITRE, #NOTES, etc.

Dobra robota !

Autor Dominik [Pologne] Publié le : Mis à jour : 21/03/23

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, فارسى, français, italiano, 日本語, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, русский, slovenčina, svenska, Türkçe, українська