Makale yazmak

İlk makaleleri yazmanın zamanıdır. Bu öğretici metinde sadece atılacak adımları değil aynı zamanda iskeletlerle çalışmayı da gösterecek.

Önemli not Önceden SPIP iskeletleriyle uğraştıysanız en az bir makalenin yayınlanmış olması gerektiğini de bilirsiniz. Biz, grafik arayüzün oluşturulması esnasında mümkün olabilecek en fazla sayıda makale yazmanızı, çok sayıda bölüm oluşturmanızı ve hatta farklı uzunluklarda üst-başlığı veya alt-başlığı olan / olmayan, şapkası olan / olmayan makaleler yazmanızı öneririz. Bu makale sayısı ne kadar fazla olursa daha da «esnek» bir arayüz oluşturabilirsiniz (yani olası bütün durumlara uyan). Tabii arayüz testleri için bu makaleler «uydurma metinler» olabilir (Web’den kesip koyalanan makaleler, yemek tarifleri vb.).

Oyun başına bir makale

Bir oyun içeren tüm makalelerin aynı bölümde toplanmasına karar verdik. Oyun üzerine ilk makaleyi yazmadan önce bu oyunun ismini taşıyan bir bölüm oluşturmalıyız (gelecek makaleler için tabii ki aynı bölüme konuşlanmalıyız).

Bölüm çok önemli bi rrol oynayacaktır : oyuna ismini veren bölüm olacaktır ve içerdiği tüm makalelere logo’yu sunan o olacaktır. Örneğin, «Resident Evil: Code Veronica» isimli bir bölüm oluşturacak ve bir logo atayacağız. Sonra, bu bölümde oyunun çözümünü içeren bir makale eklediğimizde bu makale oyunun ismini hatırlamak zorunda değildir (makale basitçe «Tam çözüm» ismini alacaktır) ve makaleye bir logo atamak zorunlu değildir.

Şu bölüme gidelim:
-  Action/aventure | Survival horror

ve «Resident Evil: Code Veronica» isimli bir alt-bölüm oluşturalım.

Bu bölüm için bir «hızlı tanım» ekleyelim ve oyunun genel tanımını verelim.

Sonra bir ekran kopyası alarak bölümün logosunu oluşturalım.

Önemli not Bu bölüm logoları sitenin grafik arayüzünü elde etmek için çok sık kullanılacaktır. Biz, site. Nous vous conseillons donc de choisir arbitrairement (grafik gerekliliklere göre) tüm bu logolar için tek bir fomat seçmenizi öneririz. Bu, uyumlu bir arayüz oluşturulmasını sağlayacaktır. Örneğin tüm bölüm logolarının 120 x 160 piksel olmasını istiyoruz.

Şunu elde ederiz:

image 400 x 181

Oyunun tam bir testi !

Şimdi ilk bölüm oluşturulduğuna göre, bu oyunu içeren ilk makalemizi yazabiliriz.

Önemli not Bu sitedeki ilk olumsuzluğu vurgulayalım : bir oyunu içeren ilk makaleyi yazmadan önce s’astreindre à créer une rubrique (ve sitenin diğer katılımcılarına açıklamak) gerekir, Oysa normal davranış biçimi makaleyi direkt olarak «Survival horror» bölümünde yazmak ve başlık olarak (veya üst-başlık) olarak oyunun adını vermek olmalıydı. Bu, daha basit (tek bir makineyi işleten, sadece testler ve sonuçlar sunan) bir site için uygundur. Ama madem ki daha iddialı bir site için yola çıktık yapıda daha formal olmamız gerekir.

İlk anda, metin yaratmak ve resim eklemek yeterlidir.

Dikkat bu arada hemen belirlemek gereken 2 nokta var :
-  oyunun ismi makalenin «kutucuklarında» belirtilmiş mi ? (başlıkta, üst-başlıkta, alt-başlıkta...)
-  «hızlı tanım» zorunlu mu ?

Bu, daha sonra iskeletleri nasıl işleteceğimizi belirler. Rastgele biçimlerde seçim yapabilirsiniz ve daha sonra buna bağlı olarak iskeletlerinizi gerçekleştirin.

Bu eğitici belgede sunulacak örnekler için makalenin isminin oyunun ismini belirtmemesine karar verdik (ne başlıkta, ne üst veya alt-başlıklarda); bu isim sistemli bi rşekilde makaleyi içeren bölümden elde edilecektir. Ve iskeletlerimizde #DESCRIPTIF hızlı tanımını kullanacağız; yani bir tane hızlı tanım koymalıyız aksi halde hızlı tanıma atanan alan boş kalacaktır.

Son olarak, makalenin kendisine bir logo atamak zorunlu değil çünkü bölümünkini elde ederiz. Ama makaleye bir logo yerleştirmeye karar verilirse bölüm logoları için kabûl edilen formata uymanızı öneririz (çşjşs erırsrsrjeu 120 x 160 piksel).

Kabaca şunu verir :

image 140 x 300

-  Makale başlığı oyunun ismi değil ama bir çengeldir "accroche" (Örneğin: «Le retour de Claire Redfield»);

-  bir hızlı tanım var;

-  sadece çevrim içi yayın tarihini kullanırız («ilk yayın tarihi» değil - zaten «İnce yapılandırma»’da bu olasılığı pasif hale getirdik); bu tarih yayın tarihine yani sitenin güncellenme tarihine karşı düşer (oyunların piyasaya ticarî çıkış tarihlerinin yönetimini daha sonra göreceğiz);

-  yazarlarda, alışılmış yöntemle çalışırız : yazar sitede makaleyi yazan (testleri haberler...) ığeumobıewı. Burada bir «oyun yazarı» veya başka detay bilgiler vermeye çalışmayın.

Hangi makine(ler) için ? Hangi tip makale

Şimdi bu makalenin hangi makineleri ilgilendirdiği ve hangi tip bir makale olduğunu belirtmek kalır.

Bunun için, açılan menüler kullanacağız «Bir anahtar-sözcük ekleyiniz». İşte size pratik bir çözüm...

image 333 x 183

Pour ce jeu, nous considérerons que le test vaut aussi bien pour la version Dreamcast que pour la version Playstation 2. Si on considère que les deux versions sont suffisamment différentes, on peut tout aussi bien écrire un test différent pour chaque machine, il suffira alors de ne sélectionner qu’une seul machine par article.

Makale tipine gelince, bu bir test.

Elimizde ne var ? :

image 380 x 90

Bir makaleyi yayınlama biçiminin formalize edilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulayalım. Her türlü yayından önce gerekli anahtarsözcüklerin varlığını kontrol etmek gerekir.

-  Makinenin bildirilmesi gerçekten zorunlu değildir (makale yine de içindekiler bölümünde görülecektir); ama olmaması arayüzü bazı makalelerin makineleri belirtip bazılarının belirtmemesi yüzünden tutarsız kılacaktır ve makaleye «makineye göre» atıfta bulunulamayacaktır. Aynı makale için bir çok makine belirtilebilir.

-  Makale tipi mutlaka olmalıdır. İleride bu tür makaleleri yoğun biçimde kullandığımızı göreceğiz. Unutulması durumunda, makale kamusal sitede görünmeyecektir. Bir makale için sadece tek bir tip belirtmek gerekir.

Bunu yaptıktan sonra bazıları çok makineli, farklı tiplerde ve farklı formatlarda başka makaleler oluşturun. Özellikle tam bir bölüm oluşturmaya çalışın (tüm makale tipleriyle) ve «Survival horror»’a yakın başlıkları zenginleştirin ki iskeletlerle ve site etkinliğini temsil edebilen başlıklarla çalışılabilsin. Yayın tarihlerini değiştirmeyi ve başlıkların ve makalelerin sıralanmasını test etmeyi unutmayın.

Bu durumda ideal olan sitede çok sayıda makale oluşturmak ve çok geniş bir yelpazeyi içeren yayın tarihleri kullanmaktır.

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, Deutsch, Español, français, italiano, Türkçe