Warunki użytkowania

Wyjaśnienie licencji

SPIP jest wolnym oprogramowaniem dystrybuowanym na licencji GPL, zwanej także po polsku Powszechną Licencją Publiczną GNU. Ta licencja gwarantuje następujące prawa:

-  prawo do instalowania i używania SPIP w dowolnych celach;
-  prawo do badania struktury SPIP i do modyfikowania jego struktury programistycznej w dowolnym zakresie. Masz w przypadku SPIP natychmiastowy dostęp do jego kodu źródłowego, bowiem jest on w całości napisany w PHP;
-  prawo dowolnej dystrybucji kopii SPIP pod warunkiem pozostawienia i nie zamieniania licencji na inną;
-  prawo do wzbogacania oprogramowania SPIP i do powszechnego dystrybuowania poprawek i ulepszeń, tak aby wszyscy użytkownicy SPIP mogli czerpać z tych modyfikacji korzyści; pamiętając o konieczności pozostawienia licencji na swoim miejscu;

Nie należy mylić wolnego oprogramowania i oprogramowania, które jest własnością publiczną. Celem licencji GPL (licencja wolnego oprogramowania) jest gwarancja nie zagarnięcia oprogramowania, w przeciwieństwie do oprogramowania, które jest własnością publiczną, które łatwo może zostać przekształcone na oprogramowanie własnościowe.

Korzystasz z powyższych praw w szacunku dla licencji GPL, a w szczególności jeśli redystrybuujesz lub modyfikujesz SPIP, nie masz prawa dołączania do niego licencji sprzecznej z licencją GPL (np. takiej, która zabrania modyfikować i redystrybuować zmodyfikowany kod źródłowy).

Uwagi praktyczne

SPIP jako oprogramowania dystrybuowane darmowo przez swoich autorów nie daje żadnych gwarancji w związku ze sposóbem w jaki je wykorzystasz.

Możesz korzystać ze SPIP w każdego rodzaju działalności (włączając prywatną, profesjonalną czy komercyjną). Masz pełne prawo otrzymywania wynagrodzenia za np. zainstalowanie, implementację SPIP oraz dołączenia do tej usługi pewnego rodzaju gwarancji. Jednak - powtarzamy po raz kolejny - twój sposób wykorzystania SPIP nie może kłócić się z licencją GPL dołączoną do SPIP (np. nie masz prawa zakazać swojemu klientowi modyfikować kodu źródłowego).

Tekst licencji GPL (po angielsku) jest dołączony do SPIP; link do niego znajdziesz w stopce każdej strony serwisu prywatnego.

SPIP, Système de Publication pour l’Internet
Copyright © 2001-2004, Arnaud Martin, Antoine Pitrou i Philippe Rivière dla Minirézo.

SPIP jest wolnym oprogramowaniem. Możesz je dystrybuować i/lub modyfikować zgodnie z założeniami Powszechnej Licencji Publicznej GNU, która została opublikowana przez Free Software Foundation; w wersji 2 lub (wybór należy do ciebie), w każdej, która zastąpi wersję 2.

SPIP jest oprogramowaniem dystrybuowanym w nadziei, że będzie użyteczny, ale bez ŻADNEJ GWARANCJI; nawet bez milczącej gwarancji KOMERCJALIZACJI albo ADAPTACJI W JAKIMKOLWIEK INNYM CELU. Aby zapoznać się ze szczegółami, patrz: Powszechna Licencja Publiczna GNU.

Egzemlarz Powszechnej Licencji Publicznej GNU powinien być dostarczony z tym oprogramowaniem; jeśli tak nie jest prosimy pisać do: Free Software Foundation Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, Etats-Unis.

Autor Dominik [Pologne] Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, corsu, Kréol réyoné, Deutsch, English, Esperanto, Español, فارسى, français, italiano, Lëtzebuergesch, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português do Brasil, Türkçe