SSS : Site yöneticisi için açıklamalar

Veritabanları

1. Kamusal sitenin sayfa düzenini değiştirmek için ne yapmalıyım ?

Sayfa düzeninin işletimi .html soyadlı ve iskelet denen sayfalara dayanır. Bu sayfalar diğer yazılımlarda « model » veya « şablon » diye anılan elemanlara denk düşer.

Her dosya başka bir sayfa tipine atanmıştır : böylece ana sayfa için bir iskelet, makaleler için bir başka iskelet, bölümler için bir başkası vs. Bir iskelet standart HTML kodlar içerir. Bu kodlar sayfanın nasıl formatlanacağını (giydirileceğini) belirtir ayrıca SPIP’e özel «kodlar» yardımıyla bu sayfanın « içeriğini » oluşturur.

SPIP’in iskelet dili çok esnektir : uZine, Vacarme, Hacktivist News Service adreslerine şöylesine bir göz atmanız yeterlidir. Ek olarak şu sayfada bir çok site görebilirsiniz. Özetle, orijinal sayfa düzenini korumak her ne kadar kullanışlı olsa da yazık olacaktır.

2. Kendimiz iskelet yazabir miyiz ?

Evet. Zaten bu, SPIP’in en önemli özelliklerinden biri. Bunun için :
-  iskelet programlamanın temellerini anlatan eğitim bölümünü okuyunuz.
-  programlamanın tüm olasılıklarını gösteren referans kitabı bölümünü de okuyunuz.

3. Programlayı bilmiyorum / Öğrenmek istemiyorum. Önceden hazırlanmış sayfa düzenleri kullanamaz mıyım ?

Evet, kullanabilirsiniz. Varsayılan sayfa düzeni dışında bir sürü iskelet takımını şu adreste bulmanız olası SPIP’e katkıda bulunanlar sitesi. Şu bölüme bakmanız yeterli «İskeletler (Squelettes)».

Çoğunlukla istenen arşivin indirilmesi (.zip veya .tar.gz formatında dosyalar biçiminde), bunların açılması ve içeriklerinin FTP ile sitenizin kök dizinine kurulması yeterli. Eğer eski haline geri dönmeyi düşünüyorsanız güncelleme yapmadan önce o anki .html dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.

4. Neden çok fazla hazır iskelet yok ?

Bu iskelet takımları SPIP kullanan site yönetcileri tarafından kullanıma sunulmaktadır. Yani bu takımların sayısının artması için site yöneticilerinin dayanışmalarına güveniyoruz. (bkz. bu SSS’deki « Paylaşmak » bölümü)

İskelet oluşturmak

1. İskelet oluşturmak ve değiştirmek için metin editörü kullanılabilir mi ?

Evet, klasik HTML yazıyormuş gibi metin editörü kullanılabilir.

2. İskelet oluşturmak ve değiştirmek için grafik bir editör (WYSIWYG) kullanılabilir mi ?

Evet, klasik HTML yazıyormuş gibi grafik editör kullanılabilir. Yine de bir sonraki soruyu okuyunuz.

3. Sayfalarımı oluşturmak için grafik bir editör kullanıyorum ama bu editör SPIP’in kullandığı etiketleri ("tag") değiştiriyor. Bu sorunu nasıl çözerim ?

Bazı grafik editörler anlamadıkları etiketleri kendilerince «düzeltirler». Bu seçeneği iptal etmek olasıdır. Bu konu hakkında DreamWeaver ile ilgili olarak özel makale makalesini okuyabilirsiniz. GoLive’de de aynı yöntem uygulanabilir.

Yarattıklarınızı paylaşmak

1. Sitem için bir iskelet oluşturdum. Herkesin kullanabilmesi için ne yapmalıyım ?

SPIP-Contrib sitesine kaydolunuz. Böylece iskeletlerinizi önerebilir ve diğerlerinin de sizin iskeletinizden esinlenerek kendi iskeletlerini oluşturmalarına destek olabilirsiniz.

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 23/08/23

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, français, italiano, Nederlands, Türkçe