Czym jest SPIP?

System publikacji w internecie

SPIP - system publikacji

SPIP jest Systemem Publikacji w Internecie. Jest zbiorem plików zainstalowanych na serwerze, pozwalającym korzystać z całej serii skryptów automatyzujących pracę: redakcja strony przez wielu redaktorów, umieszczanie na stronach artykułów bez znajomości HTML-a, bardzo łatwa modyfikacja struktury strony... Za pośrednictwem przeglądarki internetowej (Netscape, Microsoft Explorer, Mozilla, Opera...), SPIP pozwala tworzyć i aktualizować strony, dzięki bardzo prostemu interfejsowi.

Istnieją oczywiście inne systemy publikacji, a każdy posiada określoną specyfikę. Jednym z najbardziej znanych jest PhpNuke, który charakteryzuje się dość sztywną strukturą, w postaci portalu z krótkimi artykułami. SPIP jest bardziej elastyczny, jest bowiem zorientowany na budowę strony jako magazynu, czyli za pomocą działów, poddziałów (i tak dalej), w których umieszczone są artykuły i wiadomości (newsy). Wokół artykułów mogą skupiać się dyskusje na forum.

Dlaczego SPIP ?

SPIP jest oprogramowaniem darmowym, dystrybuowanym pod Powszechną Licencją Publiczną GNU (GNU General Public License lub GPL). Wymagania techniczne SPIP są bardzo rozsądne i nawet darmowe serwisy hostingowe oferują takie możliwości (czytaj więcej w FAQ i podręczniku instalacji - w skócie: PHP+MySQL).

SPIP jest dystrybuowany nieodpłatnie na stronie SPIP

Co daje SPIP ?

-  pozwala zarządzać stroną internetową, która ma postać magazynu, to znaczy jest skonstruowana z artykułów i newsów rozmieszczonych w drzewiastej strukturze działów. Zobacz szczegółową listę możliwości SPIP.

-  SPIP pozwala na całkowite oddzielenie i rozłożenie między różne osoby następujących prac: przygotowanie serwisu od strony wizualnej, tworzenie tekstów przez redaktorów (teksty = artykuły i newsy), oraz zarządzanie edytorskie (organizacja struktury działów serwisu oraz zatwierdzanie artykułów do publikacji...).

-  uwalnia webmastera oraz innych twórców serwisu od wielu mozolnych prac, z którymi związana jest publikacja w sieci, oraz niweluje konieczność nauki technologii internetowych (programowanie). Instalacji SPIP dokonuje się za pomocą łatwego interfejsu, krok po kroku. Zaraz po instalacji można rozpocząć tworzenie działów i artykułów.

Czym się SPIP charakteryzuje ?

Dla administratora i/lub redaktora

-  Interfejs obsługi SPIP jest tak intuicyjny, że dodawanie i edycja artykułów/newsów oraz ogólnie edycja serwisu jest ekstremalnie prosta.

Co więcej, skróty typograficzne pozwalają "układać" tekst na stronie bez znajomości HTML-a, co sprawia, że działalność redakcyjna jest równie prosta jak pisanie e-maila.

Dla webmastera

-  Aspekty graficzne strony i jej nawigacja są definiowane przez szkielety HTML (lub "typ dokumentu"), które determinują wygląd. Na przykład jeden opisuje wygląd strony głównej (index), inny - wygląd poszczególnego działu i streszczenie jego zawartości, trzeci opisuje wygląd artykułu, jeszcze inny - newsa. Zawartość strony jest poukładana za pomocą specjalnych tagów (znaczników) niby-HTML’a, które są dość łatwe do nauczenia.

-  SPIP nie ogranicza możliwości graficznych i nawigacyjych serwisu. Szkielety HTML są w pełni definiowane i kontrolowane przez webmastera.

Jakkolwiek jest też możliwe zarządzanie częścią strony "ręcznie" albo nawet przy pomocy innych systemów publikacji (pod warunkiem, że są równie tolerancyjne co SPIP).

Dla odwiedzających

-  System cache wspomaga część publiczną serwisu. Przyspiesza to jego działanie i pozwala na uniknięcie ogromnej liczby zapytań wysyłanych w kierunku bazy danych. Jest to o tyle ważne, że częste zapytania, które obciążają bazę danych, mogą doprowadzić do jej zawieszenia (w przypadku bardzo dużej liczby odwiedzin). I nawet jeśli baza danych przestanie działać, odwiedzający tego nie odczuje, bowiem strony będą odczytywane z cache’u (oczywiście w tym momencie wszystkie dynamiczne zmiany w serwisie będę niemożliwe, a forum zostanie wyłączone).

-  zintegrowana ze SPIP wyszukiwarka, jeśli została włączona przez webmastera, pozwala na dokładne przeszukiwanie całości publicznej części serwisu.

Niedogodności

W tej chwili, niezwykła elastyczność SPIP powoduje, że konieczny jest pewien wysiłek w nauczeniu się przez webmastera zasad, które pozwolą mu na modyfikacje domyślnego wyglądu strony. Tutaj, w przeciwieństwie do systemów takich jak phpNuke, w których możecie np. zmienić logo, kolory albo jakiś przycisk (ale to wszystko na co można sobie pozwolić), webmaster ma za zadanie nauczyć się kilka podstaw niby-HTML’a, ale to daje mu właściwie nieograniczoną władzę nad aspektami wizualnymi serwisu.

SPIP jest dystrybuowany z pełnym interfejsem nawigacyjnym. Od momentu, w którym rozpoczniesz prace edycyjne serwisu, webmaster będzie mógł zaadaptować aspekty wizualne do twoich potrzeb, albo rzecz jasna stworzyć własny interfejs graficzny i nawigacyjny, wedle upodobania.

Są plany, aby w przyszłości dostarczać SPIP z wieloma layoutami, co pozwoli większości webmasterów dostosować jeden spośród nich do własnych potrzeb, aby uniknąć wysiłku personalizacji.

Przykłady

Historycznym przykładam wykorzystania SPIP jest webzine uZine2 (którego kod stał się kanwą, na której został zrealizowany SPIP). Pośród innych serwisów opartych na SPIP są m.in.: Le Monde Diplomatique i Vacarme.

Co dalej?

W następnej kolejności, aby rozpocząć pracę ze SPIP, ważne jest przeczytanie dokumentacji, przykładów i "pierwszych kroków", które znajdują się w tym dziale. Do waszej dyspozycji jest także lista dyskusyjna SPIP, możecie na niej wymieniać pytania, sugestie, sztuczki. Do usłyszenia !

Autor Dominik [Pologne] Publié le : Mis à jour : 05/10/22

Traductions : عربي, asturianu, български, brezhoneg, català, corsu, Kréol réyoné, Deutsch, English, Esperanto, Español, فارسى, français, galego, italiano, 日本語, Lëtzebuergesch, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, română, русский, slovenčina, Türkçe, українська