Backend dosyaları

SPIP bir başka sitenin içeriği paylaşabilmesi için otomatik olarak XML/RSS formatında dosyalar oluşturur ve site ziyaretçilerine bir haber okuyucu üzerinden « abone olma » şansı verir.

XML/RSS formatı bir Web sitesinde yayınlanan son makalelerin listesini «ihraç etmek (dışa çıkarmak)» için tasarlanmıştır. Bu yolla, bir çok gereç sitenin son güncellemelerine ait başlıkları ve hızlı tanımları otomatik olarak elde edebilir ve görüntüleyebilir.

Bu formatın ilk kullanım alanı içeriğin paylaşımıdır: bir Web sitesi otomatik olarak bir başka Web sitesinin güncellemelerini görüntüler. Buna içeriğin paylaşılması denir. SPIP, bir çok diğer içerik yöneticisi gibi (CMS) başka sitelerde yayınlanan bilgileri («Atıfta bulunmak/paylaşmak» işlevleri aracılığıyla) kolayca görüntüler.

Bu formatın son zamanlardaki kullanımı internet kullanıcılarına bir siteye «abone olma» ve o sitedeki güncellemeleri otomatik ve düzenli biçimde izleme şansı vermesidir. (haber okuyucu) denen özel bir yazılım sayesinde kullanıcı artık ilgilendiği siteleri güncelleme var mı diye ziyaret etmek zorunda kalmaz : bu yazılım «abone olduğu» sitelerdeki güncellemeleri izler. Bu hizmet farklı sitelerdeki etkinlikleri izleyebilmek için özellikle çok kullanışlıdır.

SPIP, bir sitenin kendi içeriğini kendisine, veya başka bir siteye ve/veya bir haber okuyucu üzerinden «abone» olmak isteyen kullanıcılara paylaştırmak üzere XML/RSS formatındaki dosyaları otomatik olarak oluşturur. Bu dosyalara «backend» dosyalarıo denir.

Bir Web sitesine «abone olmak»

İçerik paylaştırmadan yararlanmak ve bilgileri ayağına getirmek için kullanıcı haber okuyucu veya bilgi toplayıcı denen özel bir yazılım kullanmalıdır. Bu yazılımın bir çok çeşidi vardır :

  • çevrim-içi «haber okuyucular» Agregaweb, Bloglines veya rss4you;
  • özellikle (Mozilla veya Microsoft Explorer) gibi Web istemcilerine eklenen eklentiler; haber okuyucu fonksiyonları da direkt olarak Web istemcisinin arayüzüne entegre olabilir. İşleyiş oldukça basitleştirilmiştir (genellikle gezginin bookmark’larının işletimine dayanır );
  • Web gezginine bağlı olmayan bağımsız yazılımlar.

En basit çözüm Web gezginine bir eklenti kurmaktır. Şu adreste bu tipten bir çok eklenti bulunabilir, Mozilla FireFox adresind de (genellikle «Haberler» veya «RSS Okuyucu» başlığı altında bri çok eklenti bulunabilir.

Exemple de lecteur RSS dans Mozilla FireFox

Genel olarak haber okuyucular şu biçimde karşımıza çıkar:

  • sol üstte, abone olunan siteler (sitenin başlığı ve karşı düşen «backend» dosyasının adresi belirtilir);
  • bu sitelerin her biri için (burada sol altta) son yayınlanan makaleler ve kısa birer hızlı tanımlama;
  • ana sayfada, paylaşılan makalelerin başlıklarına tıklandığında makalenin kendisi görüntülenir.

Bunu da okuyunuz : İçeriğin paylaşılması

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, English, Español, français, italiano, Nederlands, Türkçe