"Maksimum işletim süresi aşıldı" hatası alıyorum

PHP skriptlerinde oluşacak bir hatanın hizmet birimini bloke etmemesi için servis sağlayıcılar her bir PHP sayfası için belirli bir işletim süresi limiti tanımlarlar. Bu limit genellikle 30 saniyedir : eğer bir sayfa 30 saniyeden fazla süren bir hesaplamaya «dalarsa» (çok yoğun bir hesaplama veya sonsuz bir döngü) hizmet birimi bu hesaplamayı durdurur ve bir hata mesajıyla durumu bildirir. SPIP için bu limit 30 saniyedir ve bu hesaplamaları yapmaya bol bol yeter.

Bazı servis sağlayıcılar çok kısa süreler belirleyebilirler. Örneğin bu limit Free’de 15 saniye ve Online’da 8 saniyedir. Ayrıca, bu servis sağlayıcılarda PHP için ayrılan bellek miktarı da oldukça azdır bu da işletimi yavaşlatır. SPIP fonksiyonlarının işletimi bu servis sağlayıcılarda daha da uzun süreler alır ve tanınan limitler komik kalmaktadır. Sadece 1 saat çalışabilen ve 120 kilometre kat etmesi gereken ayrıca çalıştığı hattın hız sınırı saatte 60km olan bir tren düşünebiliyor musunuz : tren yarı yolda çayırın ortasında kalacaktır.

Bu sorun uzun makalelerde sistematik olarak karşımıza çıkmaktadır :bu servis sağlayıcılarda uzun makalelerin hesaplanması sonuca ulaşılamadan servis sağlayıcı tarafından kesilmektedir ve "Maksimum işletim süresi aşıldı" hata mesajının görüntülenmesine yol açmaktadır.

Hiçbir teknik çözüm yoktur. SPIP zaten daha hızlı çalışması için çok iyi bir şekilde optimize edimiştir, sorun servis sağlayıcılardadır.

-  Tek acil çözüm: hizmeti kullanılabilir limiti düşük olmayan başka bir servis sağlayıcıdan alın. Eğer PHP konfigürasyonuna erişebiliyorsanız (Linux’ta /etc/php/apache/php.ini dosyası) max_execution_time parametresini değiştirin.

-  Servis sağlayıcı firmanın yetkilisine maksimum işletim süresinin arttırılması için yazın (örneğin herkes gibi 30 saniye olmasını isteyin). Asla bilemezsiniz, belki... Ama şimdilik, hiçbir teknik zorluk olmamasına rağmen webmaster’ları ücretli tarifeye itmek için ücretsiz hizmette bu limiti arttırma gayreti görülmüyor.

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : corsu, English, Español, français, italiano, Nederlands, Türkçe