Türkçe dokümantasyon

SPIP’i kurmak

SPIP’i kurmak için açıklamalar.

SPIP’i kurmak istiyorsunuz ama nasıl başlayacağınızı bilemediniz. Makaleyi okumaya devam edin.

SPIP’i kurmak çok basittir: özellikle «elle» değiştirilmesi gereken garip değişkenler içeren dosyalar yoktur. Yöntem gayet basittir (detaylar aşağıda verilşmiştir):
— 1. SPIP dosyasını hizmet birimimizden indirin, kendi kişisel bilgisayarınıza açın. «SPIP...» isimli, tüm sistem dosyalarını içeren bir dizin oluşacaktır.
— 2. Bu dizindeki tüm dosyaları sitenizdeki diğer web sayfalarında yaptığınız gibi FTP ilesitenize yükleyin .
— 3. Gezgin programınızla sitenizdeki «ecrire» isimli dizine bağlanın, SPIP size grafik bir arabirim sunacak ve sistemi konfigüre etmenizi isteyecektir. Bu konfigürasyon bilgilerini girdiğinizde SPIP tamamen kurulmuş olacaktır. Hemen sitenizde çalışmaya başlayabilrsiniz.

image 400 x 400

Gerekli konfigürasyon

Web sisteminizde :
— dosyaların kurulumu için bir FTP erişimi ;
— PHP3 desteği;
— bir mySQL veritabanı erişimi olmalıdır.

Kurulumdan önce kullanılabilir durumda bir mySQL veritabanınız olmalıdır. Bir çok hizmet biriminde ya yöneticiden bir mySQL veritabanı aktivasyonu istenmeli ya da on-line olarak otomatik bir prosedürle bu aktivasyon gerçekleştirilmelidir (her iki durumda da mySQL veritabanı aktivasyonunun SPIP ile hiç bir ilintisi yoktur; eğer zorluklarla karşılaşırsanız gerekli şifreleri ve mySQL hesabınızı nasıl aktive edeceğinizi sadece size servis sağlayan firma söyleyebilir ).

MySQL bağlantınıza ait verileri bilmek zorundasınız (servis sağlayıcı firma tarafından verilecek):
— MySQL veritabanının adresi: örneğin sql.free.tr, veya localhost, veya boş;
— MySQL kullanıcı isminiz: genellikle Web hesabınız için kullandığınız isimle aynıdır;
— MySQL şifreniz: genellikle Web hesabınız için kullandığınız şifreyle aynıdır;

Kurulum esnasında bu bilgileri girdikten sonra şunları da belirtmeniz gerekir:
— veritabanının ismi: genellikle Web hesabınız için kullandığınız isimle aynıdır - hizmet birimi bu veritabanını sizin oluşturmanıza da izin verebilir.

Örnek: Free isimli bir servis sağlayıcınız varsa ve bu adreste «sitem» isimli bir web hesabınız varsa (adres http://sitem.free.tr), mySQL veritabanının ismi «sql.free.tr» olacaktır, veritabanının ismi «sitem», kullanıcı isminiz «sitem» ve şifreniz de web hesabınızın şifresi olacaktır. Sizin tek yapmanız gereken veritabanınızı php için aktive etmektir

Bunlar vazgeçilmez elemanlardır: eğer bu konularda bir bilginiz yoksa sitenize servis sağlayıcı firmayı arayın ve bu bilgileri isteyin.

SPIP tamamen web üzerinden yönetilir, kişisel bilgisaysarınızda hiç bir özel konfigürasyon yapmanız gerekmez. Tüm gereksinim duyacağınız (herhangi) bir gezgin programı ve dosyaları kurabilmek için bir Ftp transfer programıdır.

Otomatik kurulum («spip_loader»)

SPIP için ultra kolay bir kurulum yöntemi vardır: hizmet biriminize bir dosya indirin ve kurulum otomatik olarak gerçekleşsin. Dikkat: bu yöntem her hizmet biriminde çalışmayabilir. Eğer çalışmazsa (zaten bunu hemen fark edersiniz), aşağıdaki 1. aşamaya geçin.

Aşağıda adresi verilen spip_loader.php isimli dosyayı alın (eğer dosya gezgininizde görülebilirse, faites « Farklı kaydet... ») komutuyla kaydedin:
— http://rezo.net/spip-dev/INSTALL

ftp ile olduğu gibi hizmet biriminize kaydedin (servis sağlayıcı firmaya). Ve bu sayfayı her zaman kullandığınız gezgin ile «ziyaret edin» (adres: http://www.hesabim.com/spip_loader.php) ve size anlatılan prosedürü izleyin.

Eğer bu prosedür çalışırsa bu küçük dosya SPIP’i bizim hizmet birimimizden alacak ve size servis sağlayıcı firmanın bilgisayarına indirecektir. Daha sonra konfigürasyon prosedürü otomatik olarak başlayacaktır ( 3. aşama ).

1. SPIP’i indirmek

SPIP, Web üzerinde aşağıdaki adresten indirilebilir:
— http://www.spip.net/spip-dev/DISTRIB

Bu dosyada şunları bulacaksınız :
— bir spip.zip dosyası : bu dosya SPIP’in tam sürümünü ve mevcut tüm çevirilerini içerir;
— bir alt dosya : bu dosyada iki veya üç harfle tanımlı diller; bu diller hizmet biriminde kullanılacak alanı ve dosya indirim süresini azaltmaya yarar.

Sizi ilgilendiren sürümü seçin, sıkıştırılmış dosyayı kendi bilgisayarınızda istediğiniz bir dizin altında açın, sonra bu dizindeki doayaları Ftp ile servis sağlayan firmanın bilgisayarına kopyalayın.

2. Dosyaları kurmak

Tüm SPIP dosyalarını sitenizde kullanıcıların erişebileceği bir yere kurun : genelde bu yer sitenin ana dizinidir ama bu olmazsa olmaz bir kural değil.

Bilgi için aşağıdaki yapı önerilir:

* ana dizin (kök dizin) o index.php o spip.php o htaccess.txt (gerekirse ismi .htaccess olarak değiştirilir) o INSTALL.txt ve UPGRADE.txt (okunmalı) o inc-public.php3 (eski iskeletleri desteklemek için : 2.0’da artık bulunmayacak) o içinde aşağıdakilerin de bulunduğu bir çok dizin : o o dossier /CACHE (boş) o o dossier /IMG o o dossier /dist (silmeyiniz !) o o dossier /formulaires o o dossier /oo (sadece metin gösteriminde) o o dossier /ecrire (en önemlisi) ++ + fichier inc_connect.php ++ + ve bir çok alt dizin : ++ + dossier /AIDE +++ dossier /inc ++ + dossier /img_pack +++ dossier /data (boş) +++ dossier /lang +++ dossier /upload (boş)

3. Konfigürasyon yordamı

DTüm işlemler on-line olarak gerçekleşir. «/ecrire» dizinini web üzerinden «ziyaret etmeniz» yeterlidir.

Örnek: bizim örneğimizde bu adres http://sitem.free.tr/ecrire olacaktır.

Bu adrese ilk bağlandığınızda adım kurulum prosedürü adım çalışır. Arayüz çok basittir. Sadece istenen bilgileri girmeniz yeterlidir. (özellikle en başta istenen mySQL veritabanına ilgilendiren bilgiler). Bu işlem bittiğinde sistem sizden tanımlama ister. Artık sitenizi yönetmeye başlayabilirsiniz. Devamında, sürekli olarak tanımlama kodlarınızı içeren «/ecrire» dizininde çalışırsınız.

Yordamın her aşamasında yardıma giden bağlantılar vardır (örneğin:

), SPIP kullanımını on-line olarak açıklayan bir yardım. (Bazı hizmet birimlerinde özellikle bir işlem karmaşık olabilir: belki bazı dizinlerin «erişim haklarını» değiştirmeniz gerekebilir; bu işlem çok zor değildir ve on-line yardım size gerekli tüm detayları sunar.)

Eğer buraya kadar her şey sorunsuz gerçekleştiyse kurulum prosedürü bitmiştir ve artık hiç bir zorlukla karşılaşmadan sitenize oluşturup yönetebilirsiniz...

Büyük bir hatayla karşılaşırsanız (örneğin: siteye erişim kodlarınızı unuttuysanız - başlangıçta çok sık olur...), bu kurulum yordamını «yeniden başlatmak» için Ftp programınız yardımıyla şu dosyaları silmeniz gerekir:
— /ecrire/inc-connect.php
— /ecrire/.htaccess (eğer mevcutsa)

«ecrire» dizinine bir sonraki bağlantınızda konfigürasyon yordamı tekrar başlayacaktır (aslında bu prosedürü tetikleyen neden «inc-connect.php» dosyasının bulunamamasıdır).

Sizin deneyimleriniz

Bu kurulum prosedürünü daha da geliştirebilmemiz için bize yaşadığınız deneyimi bu sitedeki foruma forum «kurulum» veya spip@rezo.net adresine e-posta gönderin (dikkat: her iki durumda da cevabınız ya forumda ya da tartışma grubu arşivlerinde yayınlanacaktır). Eğer kurulumu kendiniz yaptıysanız lütfen şu bilgileri bile paylaşın:

-  servis sağlayan firmanın ismi (bu bilgi önemli, özellikle bedava servis sağlayanlar hakkında bir fikir edinmemizi sağlar);

-  karşılaşılan zorluklar (arayüzün kullanım zorluğu veya kurulum prosedürünün anlaşılamaması dokümanların ve arayüzün geliştirilmesine yardım etmektedir);

-  kurulum hiç zorluk çıkmadan gerçekleştiyse bile lütfen bize bildirin (bu bilgi bizim için ilginç olabilir).

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 05/08/22

Traductions : عربي, català, corsu, Kréol réyoné, dansk, Deutsch, English, Español, français, galego, italiano, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, Türkçe