Türkçe dokümantasyon

Kullanım koşulları

SPIP kullanım koşulları

SPIP GPL lisansı ile dağıtılan özgür bir yazılımdır

Lisans açıklaması

SPIP GPL lisansı (aynı zamanda GNU Genel Kamu Lisansı da denir) ile dağıtılan özgür bir yazılımdır.

Bu lisans size şu özgürlükleri sunar :

-  SPIP’i ne amaçla olursa olsun kurma ve kullanma;
-  SPIP’in çalışma biçimini özgürce inceleme ve kaynak kodları kendi gereksinimlerinize göre uyarlamak üzere değiştirme, (SPIP tamamen php ile programlandığından kodlara direkt olarak erişebilirsiniz);
-  lisansı silmediğiniz veya değiştirmediğiniz müddetçe istediğinize kopyalama özgürlüğü;
-  lisansı silmediğiniz veya değiştirmediğiniz müddetçe SPIP’i geliştirme ve bunları tüm kullanıcıların yararlanması için yayınlama özgürlüğü.

Özgür yazılım ile halka açık yazılımı karıştırmamalısınız. GPL (özgür yazılım) lisansının yararı yazılımın tekel haline gelmesini önlemeyi garanti altına almasıdır halka açık yazılımlar ise belli bir süre sonunda bir kişinin malı olabilir.

Yukarıda sayılan özgürlüklerden GPL lisansına saygı gösterdiğiniz sürece yararlanabilirsiniz; özellikle SPIP’i değiştirir ve tekrar dağıtırsanız, GPL lisansına ters düşecek (örneğin kaynak kodun değiştirilememesi ve değiştirilmiş kaynak kodun tekrar dağıtılamaması gibi) herhangi bir lisans uygulayamazsınız.

Pratik uyarılar

SPIP, yazarları tarafından ücretsiz olarak sağlandığından ve dağıtıldığından kullanım esnasında hiç bir garanti verilmemektedir.

SPIP’i her türlü etkinlikte (kişisel, profesyonel veya ticarî) kullanabilirsiniz. Verdiğiniz hizmetleri özgürce belirleyebilirsiniz, bu hizmetlerinize bir garanti verebilirsiniz; ama size ait bu özel kontrat hiç bir şekilde GPL lisansına ters düşmemelidir (örneğin müşterinizin SPIP’i geliştirmesini engelleyemezsiniz).

GPL lisansı (ingilizce olarak) SPIP ile birlikte verilmektedir; özel alanda her sayfanın altında görülebilir.

SPIP, Système de Publication pour l’Internet (Internet için Yayın Sistemi)
Copyright © 2001-2004, Minirézo adına Arnaud Martin, Antoine Pitrou, Philippe Rivière et Emmanuel Saint-James.

Bu program bir özgür yazılımdır ; bu yazılımı tekrar dağıtabilir ve/veya Free Software Foundation tarafından yayınlanan GNU lisansının 2. uyarlamasına veya daha sonra çıkacak ileriki uyarlamalarına uygun biçimde değiştirebilirsiniz.

Bu program yararlı olması ümidiyle ama HİÇ BİR GARANTİ OLMADAN dağıtılmaktadır; ÖZELLİKLE TİCARİLEŞTİRME veya ÖZEL BİR NESNEYE UYARLAMA garantisi bile yoktur. Daha detaylı bilgi almak için GNU lisansını okuyunuz.

GNU lisansının bir örneği bu programla birlikte verilmelidir; eğer verilmediyse lütfen Free Software Foundation Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, ABD adresine bildiriniz.

Bu yazılım http://www.spip.net/ adresinden indirilebilir; bu sitede ayrıca tam bir kullanım kılavuzu ve ek bilgiler bulacaksınız.

SPIP, fransız kanunlarında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu - FSEK (code de la propriété intellectuelle - CPI) ile korunmaktadır. SPIP çekirdeği yukarıda belirtilen yazarların ortak çalışmasının ürünüdür (L 113-1 nolu kanun maddesi). SPIP projesinin tamamı L 113-2 ve L 113-5 maddeler anlamında bir ortak eserdir. Yazarlar bu eseri GNU lisansı dahilinde herkesin kullanımına sunmaktadır.

Arayüzdeki ikonlar Diala Aschkar ve Jakub « Jimmac » Steiner’e aittit.

Arayüzün çevirileri spip.net sitesinde birleşen çevirmenler grubunun çalışmalarının meyvesidir.

Yazar : mega Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : عربي, català, corsu, Kréol réyoné, Deutsch, English, Esperanto, Español, فارسى, français, italiano, Lëtzebuergesch, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português do Brasil, Türkçe