Grafické rozhranie od verzie 1.8

Grafické rozhranie súkromnej zóny bolo vo verzii 1.8 do veľkej miery prerobené. Okrem čisto grafického hľadiska rozhrania (ktoré nepotrebuje podrobné vysvetlenie) uvádzame nižšie nové ergonomické prvky, ktoré by mali uľahčiť isté veci tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých používateľov.

„Rozhranie «Un-seul-click»™ ([ə(=ъ)n-saľ-kľik] = jediné kliknutie) pre používateľa SPIPu“

Jedno z najväčších vylepšení v tejto verzii je zníženie počtu kliknutí potrebných na to, aby ste sa dostali k rôznym stránkam. Mnohé stránky už viac nie sú "schované" ako rozšírené možnosti iných stránok, ale dá sa k ním dostať priamo z panelov menu. Má to pomôcť tak pokročilým používateľom, ktorí pri prechádzaní na stránky ušetria čas, ako aj začiatočníkom tak, že všetky stránky viac vidno.

Ako je v SPIPe zvykom, snažíme sa predchádzať tomu, aby sme poplietli začiatočníkov, keď sa učia používať rozhranie a súčasne pomôcť uľahčiť prácu pokročilým používateľom.

Najvýraznejšou zmenou v porovnaní s predošlými verziami (od verzie 1.4) je zmiznutie druhého navigačného panela. Odteraz budú všetky prvky tohto "druhého panela" zobrazené ako "vyskakovacie okná" pri prehliadaní hlavných tlačidiel. (Tieto prvky boli preskupené podľa jednoduchších princípov, čo veľmi pripomína návrat k rozhraniu SPIPu 1.0!). Takto bude každá jedna stránka tohto "druhého panela" prístupná jediným klikom z hocijakej inej stránky zo súkromnej zóny.

Podľa rovnakej logiky farebný panel okrem možností rozhrania pre farby a veľkosť obrazovky obsahuje rôzne "vyskakovacie okná", v ktorých nájdete užitočné informácie a ovládacie tlačidlá:
-  navigáciu cez celú hierarchickú štruktúru rubrík stránky,
-  pripomenutie článkov, ktoré sa upravujú, alebo sú navrhnuté na publikovanie, ako aj tlačidlá "Napísať nový článok" a "Vytvoriť novinku",
-  vyhľadávacie rozhranie,
-  skratky pre systém interného kalendára a odkazovača.

Na rôznych miestach rozhrania je veľa malých tlačidiel [+], a to najmä na stránke "Poznámkový blok". Odkazujú na stránky určené pre pokročilejších používateľov. Kvôli tomu, že k ním chýba nejaké vysvetlenie v písanej podobe, na čo sa používajú v praxi, zistíte pokusom. Napríklad, ak sa tlačidlo nachádza vedľa zoznamu článkov, po kliknutí naň sa dostanete na stránku, ktorá vypíše všetky vaše články; ak sa tlačidlo nachádza vedľa noviniek, po kliknutí naň sa dostanete na stránku, kde môžete riadiť novinky a tak ďalej.

Zmena stavu v zoznamoch

Rozhranie na zmenu stavu položiek v zoznamoch (najmä článkov) povoľuje administrátorom zmeniť stav niekoľkým položkám bez toho, aby museli prejsť na iné stránky. Táto operácia, ktorá je veľmi efektívna, umožňuje napríklad zmeniť stav všetkých článkov v rubrike (napríklad publikovať ich alebo zrušiť ich publikovanie) bez toho, aby sa presunuli na inú stránku.

Miniatúry a ich otáčanie

Ak váš server podporuje funkcie na spracovanie obrázkov, SPIP môže obrázky použiť na to, aby graficky "ilustroval" súkromnú zónu:
-  logami v zozname článkov, noviniek a podrubrík,
-  logami autorov v interných diskusných fórach.

Vďaka týmto grafickým funkciám je rozhranie prehľadnejšie a príjemnejšie; malé logá vám pomáhajú rozlišovať položky:

Tieto funkcie vám naviac umožňujú otáčať obrázky v portfóliu pomocou tlačidiel v pravom rohu každého obrázka:

Kalendár

Okrem zmien v grafike interného kalendára sa tam objavuje aj päť malých tlačidiel na ergonomické prispôsobenie:
-  malé hodiny sa priblížia udalosti naplánované na ráno alebo popoludnie,
-  tlačidlá lupy “plus” a “mínus” umožňujú používateľovi kalendár zväčšiť alebo zmenšiť.

Textové rozhranie

S verziou SPIP 1.8 prichádza aj nová verzia rozhrania určená pre slabozrakých používateľov. Táto verzia je podstatne "menšia" ako textové rozhranie vo verzii 1.4. (Textové rozhranie je skôr určené pre pomalšie pripojenie, ale aj pre používateľov so slabším zrakom.)

K tomuto rozhraniu sa môžete dostať cez adresu:/ecrire/oo alebo prejdením na odkaz "Zobraziť zjednodušené textové rozhranie", ktorý sa zobrazí v prehliadačoch, ktorým chýba podpora Javascriptu.

Do bežného rozhrania sa môžete vrátiť cez odkaz "späť na kompletné grafické rozhranie".

Majte na pamäti, že aj potom sa môžete vrátiť k zjednodušenému zobrazeniu.

Tím vývojárov (elektronická konferencia spip-dev) sa zaujíma predovšetkým o spätnú väzbu na základe vlastných skúseností používateľov. Zúfalo nám chýbajú osobné popisy od používateľov, ktorých sa toto rozhranie týka. Pomohlo by nám to vylepšiť systém podľa ich potrieb.

Nezabudnite, že toto rozhranie je upravené aj pre veľmi pomalé mobilné telefóny a/lebo malé obrazovky (smartfóny, PDA-čka, a i.).

Väčší priestor (alebo nie?)

Pole Text vo formulári na úpravu článku sa zväčšuje na celú výšku okna. Ak používate väčšiu obrazovku ako 800 x 600, budete mať viac miesta na prácu so svojím článkom.

Aj panely na "Rýchle prehliadanie" zaplnia celú výšku okna.

Dynamické formuláre

V súčasnosti sú mnohé formuláre dynamické: majú potvrdzovacie tlačidlá, zaškrtávacie políčka a textové polia sa tam objavujú alebo miznú v závislosti od výberu používateľa.

Pri zobrazení článku sa preto niektoré potvrdzovacie tlačidlá zobrazia iba ak používateľ zmení svoj výber v rozbaľovacom menu. Podobné formuláre si môžete všimnúť aj na stránkach s nastaveniami. Napríklad v poli "Odkazovanie na stránky a syndikácia" si všimnete, že možnosti nastavení sa stále menia podľa toho, či si zvolíte možnosť "Riadiť priečinok stránok" alebo "Deaktivovať priečinok stránok" a aj podľa toho, či vyberiete možnosť "Použiť automatickú syndikáciu".

Štatistiky

Zásady štatistických stránok sa nezmenili. Teraz tam však sú na sledovanie jednotlivých úrovní návštev tlačidlá na zväčšenie.

A stránka s návštevnosťou jednotlivých stránok je teraz oveľa prehľadnejšia!

Pre webmasterov

Nadšenci HTML by sa mohli spýtať, ako môžu veľké ikony v navigácii v súkromnej zóne zmeniť farbu podľa výberu používateľa. Tento efekt sa dá urobiť pomocou formátu PNG24 tak, že sa maximálne využije presná priehľadnosť, ktorú tento formát umožňuje (alfa priehľadnosť – alpha transparency).

Je však dobre známe, že Microsoft Internet Explorer nepodporuje alfa priehľadnosť PNG24. Súkromná zóna SPIPu však používa trik, ktorý umožňuje využívať alfa priehľadnosť aj na Internete Explorer. Pre tých, ktorí chcú používať tento trik na vo vlastných šablónach svojej verejne prístupnej stránke:

Trik je v tom, že vytvoríte CSS triedu pre dané obrázky (prosím, pamätajte, že nehrozí žiadne riziko pri použití tejto triedy na obrázky v iných formátoch ako PNG. Trieda bude jednoducho ignorovaná a nespôsobí žiadne nežiadúce zmeny obrázkov).

Túto triedu môžete definovať takto:

.format_png {
	behavior: url("win_png.htc");
}

a potom ju takto použiť v tagoch: <img src="..." class="format_png">.

Mohli ste si všimnúť, že táto trieda využíva jednu charakteristiku Internetu Explorer: vyvolávanie určitého správania. Konkrétne tento súbor (/ecrire/win_png.htc) je javascriptový súbor, ktorý sa nachádza v súkromnej zóne. Na to, aby ste ho mohli využívať mimo súkromnej zóny, treba tento súbor skopírovať do koreňového adresára stránky.

Po otvorení tohto vykonávacieho súboru uvidíte, že odkazuje na súbor /img_pack/rien.gif. Treba ho preto skopírovať z priečinka /ecrire/img_pack/rien.gif a zmeniť jeho umiestnenie v kópii súboru win_png.htc nainštalovaného v koreňovom adresári stránky.

Tak vám sa nepáči zelená?

Koľko ľudí, toľko chutí.

Farby rozhrania môžete nahradiť inými farbami alebo pridanými farebnými schémami. Na to, aby ste to urobili, musíte do súboru/ecrire/mes_options.php zapísať premenné:

global $couleurs_spip;

// nahradí existujúcu farbu
$couleurs_spip[1] = array (
		"couleur_foncee" => "#508A72",
		"couleur_claire" => "#A5DFC7",
		"couleur_lien" => "#657701",
		"couleur_lien_off" => "#A6C113"
);

// pridá novú farbu
$couleurs_spip[] = array (
		"couleur_foncee" => "#949064",
		"couleur_claire" => "#DFDBA5",
		"couleur_lien" => "#657701",
		"couleur_lien_off" => "#A6C113"
);

Tu sme nahradili zelenú (premenná “1”. Bežné farby sa číslujú od 1 do 6). V druhom príklade sme pridali novú, inú farbu: ($couleurs_spip[] pridá nový údaj do poľa $couleurs_spip bez toho, aby boli prepísané existujúce farby.

Autor jaro Publié le : Mis à jour : 26/10/12

Traductions : català, corsu, English, Español, italiano, Nederlands, slovenčina