Instalacja SPIP

Instalacja SPIP jest bardzo prosta. Co ważne nie ma potrzeby ręcznego modyfikowania pliku konfiguracyjnego, który zwykle zawiera ezoteryczne zmienne. Poniżej opis całej procedury:

-  1. Ściągnij dystrybucję SPIP z naszego serwera i rozpakuj ją na swoim dysku twardym. Zobaczysz katalog “SPIP ...” zawierający wszystkie pliki systemu SPIP.
-  2. Wgraj zawartość tego katalogu na swój serwer (przez FTP, tak samo jak wgrywasz zwykle pliki swoich stron internetowych).
-  3. Teraz, za pomocą przeglądarki idź do adresu, pod którym zainstalowałeś pliki SPIP i dodaj za adresem - “/ecrire” (nazwa katalogu administracyjnego). Adres może wyglądać tak: www.mojastrona.pl/ecrire. SPIP proponuje pod tym adresem specjalny interfejs, który pozwala skonfigurować system. Kiedy uzupełnisz wszystkie potrzebne informacje, SPIP będzie całkiem zainstalowany i będziesz mógł rozpocząć pracę!

image 400 x 400

Co jest potrzebne żeby zainstalować SPIP ?

Powinieneś dysponować serwerem internetowym, który posiada:

-  dostęp przez FTP aby wgrać na serwer pliki;
-  wsparcie dla PHP3;
-  dostęp do bazy danych MySQL.

Przed dokonaniem instalacji, musisz mieć dostęp do bazy danych MySQL. W wielu przypadkach trzeba poprosić o dostęp do bazy MySQL administratora, alebo wykonać określone czynności w celu aktywacji konta MySQL. Jednak pamiętaj aktywacja bazy danych MySQL nie ma nic wspólnego ze SPIP. Jeśli macie jakieś trudności, jedynie administrator twojego serwera może pomóc Ci aktywować konto itp.

Oto jakie dane powinieneś znać, żeby połączyć się z twoją bazą MySQL:

-  adres bazy danych MySQL: np. sql.mojastrona.pl, albo localhost albo niekiedy pozostawiasz to pole puste;
-  login MySQL: często może to być ten sam, który służy do połączenia z ftp;
-  twoje hasło MySQL: często jest takie samo jak do ftp;

W trakcie instalacji, kiedy powyższe informacje zostaną wprowadzone, będzie trzeba także podać:

-  nazwę bazy danych: często będzie taka sama jak login do twojego konta internetowego – jest także możliwe, że serwer WWW pozwala ci samemu stworzyć nową bazę danych;

Wszystkie te elementy są niezbędne do instalacji SPIP. Jeśli nie znasz ich, skontaktuj się koniecznie z administratorem twojego serwera i poproś o te dane.

W przypadku SPIP nie jest konieczna żadna szczególna konfiguracja twojego komputera osobistego, ponieważ zarządzać stroną opartą na SPIP możesz zwyczajnie za pomocą przeglądarki internetowej i jakiegoś programu (klienta) FTP, żeby wgrać pliki SPIP na serwer.

Instalacja automatyczna („spip_loader“)

Istnieje w SPIP super prosta procedura instalacji: wystarczy ściągnąć jeden plik, wgrać go na serwer i uruchomić. Uwaga: ta procedura nie funkcjonuje na wszystkich serwerach. Jeśli nie działa – o czym przekonasz się z pewnością od razu, przejdź do etapu 1 opisanego na górze tego dokumentu.

Ściągnij plik spip_loader.php3 z poniższego adresu (jeśli plik wyświetla się w przeglądarce, cofnij się i użyj "Zapisz jako ..." z menu podręcznego):

http://rezo.net/spip-dev/INSTALL

i zapisz ten plik na swoim serwerze przez FTP. “Odwiedź” tą stronę za pomoca przeglądarki (adres w rodzaju: http://www.mojastrona.pl/spip_loader.php3) i dokonaj instalacji SPIP.

Jeśli ta procedura działa poprawnie, ten mały plik ściągnie SPIP z naszego serwera i automatycznie nagra SPIP na twoim serwerze. Następnie automatycznie zostaniesz przekierowany do panelu konfiguracji (powyżej opisany etap 3)

Skąd wziąć SPIP ?

SPIP można ściągnąć z tej strony:
-  http://www.spip.net/spip-dev/DISTRIB

W tym katalogu znajdziesz: plik spip.zip, który jest całą wersją SPIP, zawierającą wszystkie istniejące przekłady; podkatalog, w którym znajdują się jednojęzykowe wersje SPIP (odróżnić je można za pomocą dwu- lub trzyliterowego kodu językowego); te wersje przydadzą się szczególnie w sytuacji kiedy chcesz zaoszczędzić miejsce na serwerze. Wybierz werjsę, która Cię interesuje, rozpakuj na swoim dysku twardym a następnie przegraj zawartość rozpakowanego katalogu na swój serwer za pomocą FTP.

2. Instalacja plików na serwerze

Zainstaluj wszystkie pliki SPIP na swoim serwerze, w miejscu, które ma być dostępne jako twoja strona internetowa. Może to być katalog główny twojego serwera ale nie musi.

Struktura ogranizacyjna plików SPIP jest następująca:

 • katalog główny
  • szkielety .html
  • różne pliki .php3
  • katalog /CACHE (pusty)
  • katalog /IMG
  • katalog /NAVPICS
  • katalog /ecrire (najważniejszy)
   • różne pliki .php3
   • katalog /AIDE (aide = pomoc, przyp. tłum)
   • katalog /IMG2
   • katalog /data (pusty)
   • katalog /lang
   • katalog /upload (pusty)

3. Procedura konfiguracji

Od tej chwili wszystko odbywa się on-line. Wystarczy "odwiedzić" katalog «/ecrire» na swoim serwerze.

Np.: http://www.mojastrona.pl/ecrire

W trakcie pierwszego połączenia z tym adresem, zostanie uruchomiona procedura instalacji krok po kroku. Interfejs jest bardzo prosty, wystarczy jedynie wprowadzić opowiednie informacje (chodzi głównie o informacje dotyczące bazy danych MySQL, o których piszemy na początku). Kiedy wszystko uzupełnisz, system poprosi o podanie informacji login/hasło, które zaproponowałeś w trakcie konfiguracji i ... możesz rozpocząć zarządzenie swoją stroną internetową. Pamiętaj, że od tej pory będziesz zawsze pracował w tym katalogu. Aby połączyć się z systemem administracji wpisujesz np.: http://mojastrona.pl/ecrire.

Przy każdym etapie instalacji znajdziesz link do pomocy (tak jak tutaj:

), którego kliknięcie uruchamia okienko z pomocą on-line, w której wyjaśniamy każdy element używania SPIP. (Pozostaje jedna operacja, która może się wydawać nieco skomplikowana – zmiana “praw dostępu” do niektórych katalogów; operacja ta nie gryzie ;) i pomoc on-line dostarczy wam wszelkich wyjaśnień na jej temat.)

Jeśli wszystko do tej pory potoczyło się poprawnie, procedura instalacji została zakończona i możesz zająć się tworzeniem i administracją twojej strony, i wreszcie ... żadne magiczne manipulacje na plikach nie będa konieczne.

W przypadku jakichś poważniejszych błędów (w rodzaju: zapomniałeś hasło, które podałeś przy instalacji SPIP... cóż, zdarza się na początku), aby powtórzyć procedurę instalacyjną , skorzystaj z programu FTP i usuń z serwera pliki:

-  /ecrire/inc-connect.php3
-  /ecrire/.htaccess (jeśli istnieje)

Następne połączenie z katalogiem «ecrire» ponowi procedurę konfiguracyjną (tak na prawdę, usunięcie pliku inc-connect.php3 powoduje zrestartowanie procedury konfiguracyjnej).

Twoje świadectwo

Aby pomóc nam ulepszyć procedurę instalacyjną, będziemy wdzięczni za napisanie nam o waszych doświadczeniach na forum «installation» w naszym serwisie, lub pisząc na spip@rezo.net (uwaga: w obu przypadkach twoja wiadomość zostanie opublikowana w naszym serwisie). Jeśli dokonujesz instalacji własnoręcznie, napisz koniecznie:

-  nazwę swojego providera (to ważne, bo informuje nas o tym jak się odbywa instalacja na różnych serwerach, także darmowych);

-  ewentualne problemy z jakimi się spotkaliście (włączając w to problemy ze zrozumieniem interfejsu lub/i procesu instalacji, po to żebyśmy mogli w przyszłości go ulepszyć albo poprawić dokumentację);

-  nawet jeśli twoja instalacja przebiegła bez żadnych problemów, opisz nam ją (takie informacje są zawsze interesujące).

Autor Dominik [Pologne] Publié le : Mis à jour : 20/05/15

Traductions : عربي, català, corsu, Kréol réyoné, dansk, Deutsch, English, Español, français, galego, italiano, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, Türkçe