Інсталяція SPIP

install0/Налаштування доступу

Попередньо: Налаштування доступу

Коли ви встановлюєте файли SPIP через FTP безпосередньо на свій сервер або якщо ви використовуєте «shared kernel installation», деякі з каталогів даних не можуть бути створеними або налаштованими правильно: в таких випадках ви повинні змінити їх конфігурації через FTP або SSH клієнт.

Це стосується чотирьох різних каталогів, і SPIP буде вказувати, де вони повинні бути розташовані. Це залежить від того, чи використовується SPIP в режимі «shared kernel» чи ні, а також від версії SPIP, що ви встановлюєте. Починаючи з SPIP 1.9, ці чотири каталоги такі:
-  /config
-  /IMG
-  /local
-  /tmp

FTP клієнти відрізняються в своїх конкретних функціях, але процедура, як правило, така:

-  Виберіть папку, «дозвіл» до якої ви хочете змінити ;

-  Знайдіть у вашому FTP клієнті функцію під назвою «change (or modify or set permissions»;

-  Якщо ця процедура виконується в графічному інтерфейсі, поставте відмітку навпроти «Запис» для «All users» (або «World», або «Other»);

-  Якщо ця функція з’являється в «текстовому» режимі, встановіть числове значення «777».

Коли ви зробили це для кожної директорії, зазначеною системою установки, необхідно перезавантажити сторінку, і процедура автоматично продовжиться.

install1/Ваш MySQL connection

Ваш MySQL connection

Для підключення SPIP до сервера MySQL необхідна така інформація.

-  Database address: в залежності від налаштувань вашого хосту, в цьому полі буде або «localhost», або адреса вашого сайту («www.mysite.org»).

-  Connection login: найчастіше це той самий логін, яким ви користуєтесь для завантаження файлів через FTP.

-  Connection password: найчастіше це той самий пароль, яким ви користуєтесь, щоб отримати доступ до сайту за допомогою FTP.

-  Ви не зможете задати ці параметри під час установки, їх повинен надати ваш хост. Якщо ви не маєте цієї інформацію під рукою, ви не зможете продовжити.

-  Ці параметри надаються вам хост-провайдером: для їх отримання, необхідно зв’язатися з ним напряму (не запитуйте їх в команди розробників SPIP, ми їх не знаємо!). Деякі хостери надають таку інформацію в онлайн-керівництві.

-  Слід також зазначити, що вам потрібний буде доступ до MySQL. Деякі хост-провайдери стверджують, що забезпечують підтримку баз даних MySQL, але не активують цю можливість автоматично в момент створення сайту; можливо, вам необхідно зробити додатковий запит. У цьому випадку зверніться до документації, що надається хост-провайдером, щоб знати, як активувати підключення MySQL. (Знову ж таки, SPIP команда не може допомогти вам у цьому.)

install2/Вибір бази даних

Вибір бази даних

-  Ви повинні вибрати ім’я бази даних на своєму хості. Ця інформація надається вашим хост-провайдером: якщо у вас її немає, попросіть його або зверніться до онлайн-документації, наданої цим провайдером (не звертайтесь з цим проханням до команди розробників SPIP, у нас немає цієї інформації).

-  Дуже часто, ця інформація відповідає вашому логіну на хостингу (тому, який ви використовуєте для підключення до сайту по FTP).

-  Перший варіант (і найпоширеніший): відображається список аккаунтів (він може бути довгим, залежно від конфігурації хостингу). Серед перерахованих аккаунтів тільки один є вашим, виберіть його і підтвердьте свій вибір, щоб перейти до наступного кроку.

-  Другий варіант: відображається тільки одне ім’я, яке відповідає вашому обліковому запису, (ваш хост автоматично налаштовується свою систему так, щоб ви бачили лише свій аккаунт). Легко: виберіть цей обліковий запис і підтвердьте свій вибір.

-  Третій варіант (зазвичай для професійних хостингів або на сервері, де ви маєте розширені права): ви повинні створити свою власну базу даних. У цьому випадку (after verifying that such an account does not exist in the above list), ви можете ввести ім’я вашого вибору поруч з інструкцією «Create a new database».

-  Остання опція (відмова): ваш обліковий запис не з’являється у списку, і ви не можете створити його самостійно. Це рідкісне явище: це означає, що ваш хост-провайдером створив для вас доступ до сервера бази даних, але забув створити аккаунт. У цьому випадку, ви повинні звернутися безпосередньо до хост-провайдера.

install5/Персональна інформація

Персональна інформація

Цей крок дуже простий, але будьте уважні. На цьому кроці ви визначаєте «your site connection identification», що дозволяє отримати доступ до адміністративної частини вашого сайту. Якщо ви зробите помилки, ви ризикуєте не отримати доступу до редагування і системи управління контентом.

Зверніть увагу, що після установки на вашому сайті, ви будете мати можливість змінювати цю інформацію, якщо і коли хочете.

-  Your public identity: те, що з’явиться як підпис для ваших статей.

-  Your connection identification: це ім’я, яке ви самі вибираєте і за яким ви будете підключитися до вашої системи SPIP. Воно не повинно співпадати з тим, за яким ви підключаєтесь до FTP. Навпаки, ми настійно рекомендуємо вам не використовувати одне і те саме ім’я для доступу до SPIP (його ви вибираєте саі) і для FTP з’єднання (його дає вам ваш хост-провайдер).

-  Пароль: пароль вводиться тільки один раз. Будь ласка, запишіть його разом з вашим ім’ям доступу. Після установки, при першому вході в адміністративну частину сайту, SPIP проситиме цю інформацію.

ftp_auth/Аутентифікація по FTP

Аутентифікація по FTP

Деякі функціональні можливості SPIP безпосередньо впливають на структуру і зміст бази даних (зокрема, оновлення, резервне копіювання і відновлення бази даних...). Для цих дуже чутливих функцій процедура аутентифікації по FTP використовується як спосіб обмежити їх використання лише тими користувачами, яким був наданий FTP доступ до сервера сайту (в більш загальному випадку, коли сайт допускає кілька адміністраторів SPIP, доступ FTP має лише основний веб-майстер).

Щоб використовувати ці функції, ви повинні одночасно:

erreur_mysql/Проблема з шаблоном?

Проблема з шаблоном

Коли SPIP виявляє помилку у встановленні контакту з базою даних MySQL, він відображає несправний запит на екрані, а також повідомлення про помилку, повернене базою даних (червоним).

Проблема може виникнути в результаті:
-  помилки у визначенні шаблону, якщо ви перебуваєте в процесі зміни вашого сайту;
-  збою в базі даних.

Наприклад, повідомлення такого сорту
> Unknown column 'articles.chapi' in 'where clause'
вказує, що цикл викликає критерій відбору (chapi), який не є діє для таблиці в запиті.

З іншого боку, повідомлення подібне
> Can't open file: 'spip_articles.MYD'
вказує на серйозну проблему в самій базі даних MySQL: в такому випадку ви повинні попросити вашого хост-провайдер перевірити його установку та / або відновити базу даних. Якщо у вас є остання версія MySQL 3.23.14 (принаймні), ви також можете спробувати автоматичне відновлення бази даних (за умови, що налаштування бази даних дозволяють це зробити)

Статті

raccourcis/Типографські скорочення (SPIP-ярлики)

Щоб зробити оформлення документів, які публікуються через SPIP, простим завданням, система пропонує ряд типографських скорочень (SPIP-ярликів), які:
-  спрощують процес для користувачів, які не знають HTML;
-  полегшують автоматичне форматування вмісту сторінки
.

Звичайно, ви можете використовувати HTML код в ваших SPIP документах, але ми рекомендуємо вам користуватися цими SPIP-ярликами, які набагато легше запам’ятати і які забезпечують виконання системою деяких автоматизованих операцій.

 

Прості типографські скорочення в SPIP

Для початку ми представляємо найпростіші і найпоширеніші скорочення. Для користувачів, які хочуть мати більше контролю над своїми текстами, ми потім введемо деякі більш складні версії цих ярликів.

NB Прості скорочення охоплюють більшу частину завдань форматування і роблять інтернет-публікацію майже такою ж легкою, як написання електронного листа.

-  Автоматична підтримка вимог французької типографіки

SPIP автоматично використовує стандартні правила для відстаней в французької типографіці (і в деяких інших мовах) - він вставляє нерозривний пробіл перед будь-якою появою символів „:“, „;“, „!“ і „?“, а також пробіли перед та після будь-яких фраз, вкладених у «французькі лапки».

(Примітка: ця функція активується, якщо тільки основна мова для сайту французька.)

-  Створення абзаців

Щоб створити абзац, просто залиште порожній рядок, подібно до розділення абзаців в електронній пошті.

Простого переходу на «новий рядок» (за допомогою натискання клавіши «Enter») недостатньо, щоб створити новий абзац (насправді, це навіть не створить переходу на новий рядок).

Ви можете залишити кілька послідовних порожніх рядків без будь-якого впливу на форматування. Надлишкові порожні рядки будуть просто ліквідовані.

-  Створення маркованих і пронумерованих списків

Ви можете створювати списки в SPIP таким самим чином, як і в електронній пошті: вам потрібно тільки ввести новий рядок і почати нову лінію з тире / дефісу (символ «-»).

Зверніть увагу, що тут простого рядка достатньо (ви можете створити список в тому ж абзаці); але якщо ви залишите порожній рядок, перш ніж почнете список з дефісами, то порожній рядок з’явиться перед списком.

Наприклад,

- Я люблю роботу;
- Вона зачаровує мене.
- Я можу сидіти і дивитися годинами, як хтось працює.
 (Джером К. Джером)

буде відображатися так:


-  Я люблю роботу;
-  Вона зачаровує мене.
-  Я можу сидіти і дивитися годинами, як хтось працює.  (Джером К. Джером)

більше інформації про списки

Відзначимо, що тут просто вставляється маркер, а список не створюється (див. створити списки)

-  Жирний і курсив

Аби виділити текст курсивом, помістіть його між фігурними дужками: « ... деякий текст {курсив} в ... ».

Текст буде жирним шрифтом, якщо ви помістите його між подвійними фігурними дужками: «... деякий текст {{жирним шрифтом}} в ... ».

-  Підзаголовки

Підзаголовки всередині тексту показують його структуру. У SPIP вони дуже просто визначаються шляхом розміщення їх між потрійними фігурними дужками: «{{{Заголовок підрозділу}}}» покаже заголовок у відповідності до прийнятого на сайті оформлення:

Заголовок підрозділу

-  Горизонтальна лінія

Дуже просто створити горизонтальну лінію (або розділову лінію) по ширині тексту: треба просто вставити рядок, що містить серію щонайменше з чотирьох дефісів, наприклад:

----

буде генерувати:-  Гіпертекстові посилання

Ви можете легко створити гіперпосилання за допомогою наступного коду:

SPIP є ініціатива від [minirezo-> http://www.minirezo.net/].

який стає

SPIP є ініціатива minirezo.

(Щоб запам’ятати: тире зі знаком «більше» утворюють стрілку, яка йде від тексту посилання (розташованного перед стрілкою) і «вказує на» адресу).

URL-посилання може бути абсолютним (що починається, як у цьому прикладі, з http://), відносним (на іншу сторінку того ж сайту), посиланням на документ з використанням FTP-протоколу (ftp:// ...) або на адресу електронної пошти ([->mailto:minirezo@rezo.net]) ...

Особливий випадок: ви можете відобразити посилання як URL, використовуючи одну тільки стрілку. Наприклад:

[->http://dmoz.org/World/Deutsch/Kultur/Literatur/Autoren_und_Autorinnen/P/Proust,_Marcel/]

показує:

http://dmoz.org/World/Deutsch/Kultu...

Пам’ятайте, що у випадку дуже довгих адрес посилання відображається на екрані усіченим (щоб не затруднювати читання сторінки), але вказує на правильну адресу.

Можна вказати мову сторінки, на яку вказує посилання. Щоб зробити це, просто поставте код мови між фігурними дужками.

[сайт французькою {fr} -> http://www.adresse.tld]

Це особливо рекомендується, коли сторінка призначення іншою мовою, ніж ваш поточний текст.

Якщо ви хочете надати більше інформації про посилання без надмірного розширення інтерактивної зони, ви можете спровокувати появу підказки, вставивши вертикальну риску (символ «|») перед стрілкою і написавши за нею текст підказки:

[дивитись | Це посилання покаже вам все, що ви хотіли знати про якийсь дуже складний процес -> http://www.adresse.tld]

буде відображатися як дивитись, а увесь інший текст буде з’являтися тільки тоді, коли ви наведете курсор миші на посилання.

-  Гіпертекстові посилання всередині сайту

Крім того, ця ж система гіпертекстових посилань дозволяє легко створювати посилання всередині вашого SPIP-сайту. Трюк полягає в знаходженні номера статті (або рубрики, або новини), на яку ви хочете послатися:

, коли ви «відвідуєте» статтю, новину чи розділ у адміністративній зоні, ліва колонка містить вікно, що показує цей номер великими цифрами.

Цей номер ви й повинні вставити в гіпертекстового посилання:

Зокрема використання: [-> art342] (без тексту перед «стрілкою») буде автоматично відображати назву статті 342 з посиланням на цю статтю.

Особливий випадок: тут також ми можемо не поміщати нічого до «стрілки» ([->aut13]...). SPIP автоматично вставить необхідну інформацію. У випадку доданого документу або зображення, якщо ми вручну вводили назви, ця назва і буде відображатися; в іншому випадку буде використовуватися назва файлу.

дізнатися більше: посилання на глосарій ,
ancres nommées.

-  Виноски (footnotes)

Виноска зазвичай позначається числом, вставленим в текст, яке повторюється в нижній частині сторінки, де й пропонується додаткова інформація.

У SPIP ця функція (якою досить незручно керувати вручну в HTML) автоматизована: виноски нумеруються SPIP, система також управляє гіперпосиланнями усередині документа, створюючи можливість перейти безпосередньо від номера виноски на її текст і назад.

У SPIP виноска поміщається між подвійними квадратними дужками: «виноска [[Існує додаткова інформація.]]». Буде відображатися як: «виноска [1]», а текст виноски буде внизу сторінки.

дізнатися більше: неавтоматизовані виноски

-  Цитати (з форуму)

Це часто практикується в дискусіях на форумі - процитувати уривок з повідомлення, на яке ви відповідаєте. Щоб презентація таких цитат була послідовною, SPIP пропонує ярлик <quote>...</quote>.

Наприклад:

<quote>SPIP - класний!</quote>

Цілком згоден

дає:

SPIP - класний!

Цілком згоден

Розширені можливості

Наступні скорочення забезпечують більш розвинену функціональність, призначену для більш конкретного використання. Якщо це ваш перший досвід роботи зі SPIP-ярликами, можливо і не треба намагатися запам’ятати їх на даному етапі. Ви повинні тільки знати, що вони існують; коли вони вам дійсно знадобляться, поверніться до цієї сторінки, тоді вам буде набагато простіше запам’ятати ярлики, які вам потрібні.

-  Таблиці

Для створення простих таблиць в SPIP треба просто створити лінії з «клітинок», розділених символом «|» (вертикальна риска), переконавшись, що рядки починаються і закінчуються теж вертикальними рисками. Це необхідно, щоб залишити порожні рядки до і після цієї таблиці.

Наприклад, таблиця:

Прізвище Ім’я Вік
Сміт Джон 23 роки
Капітан Не відомо
Пупкін Вася 46 років
Малий Дитинка 4 місяці

кодується так:

| {{Прізвище}} | {{Ім'я}} | {{Вік}} |
| Сміт | Джон | 23 роки |
| Капітан | | Не відомо |
| Пупкін | Вася | 46 років |
| Малий | Дитинка | 4 місяці |

Зверніть увагу, що всі записи першого рядка виділені жирним шрифтом. SPIP таким чином розуміє, що цей рядок містить заголовки стовпців, і застосовує до нього відмінне від інших рядків відображення (відрізняється колір фону). Наявність такого рядка не є обов’язковою.

Ви також можете вказати необов’язковий заголовок і анотацію таблиці. Ця інформація дуже важлива, щоб таблиця була доступною, зокрема анотація дає краще уявлення про таблицю без необхідності читати усі рядки і стовпці. Ця інформація вказується між двома вертикальними лініями перед таблицею, як тут:

|| Назва | Анотація ||
| {{Ім'я}} | {{Дата народження}} | {{Місто}} |
| Жак | 5/10/1970 | Париж |
| Клер | 12/2/1975 | Белфорт |
| Мартін | 1/31/1957 | Ніцца |
| Марія | 23/12/1948 | Житомир |

і буде відформатований як:

Назва
Анотація
Ім’я Дата народження Місто
Жак 5/10/1970 Париж
Клер 12/2/1975 Белфорт
Мартін 1/31/1957 Ніцца
Марія 23/12/1948 Житомир

Не обов’язково вказувати обидва поля. Якщо ви хочете вказати лише анотацію таблиці, то потрібно поставити одну вертикальну лінію до неї. Подібно цьому: || | інформація ||

Крім того, можна об’єднати одну клітинку таблиці з іншою, вставляючи код |<|, щоб об’єднати з попередньою по горизонталі, або код |^|, щоб об’єднати з клітинкою попередньою по вертикалі.

||Таблиця з об'єднанням| Як зробити||
| {{Стовпчик1}} | {{Стовпчик2}} | {{Стовпчик3}} |
| Рядок 1 | Р1С2 і Р1С3 |<|
| Рядок 2 | Р2С2 і Р3С2|Р2С3|
| Рядок 3 |^| Р3С3 |

дає

Таблиця з об’єднанням
Як зробити
Стовпчик1 Стовпчик2 Стовпчик3
Рядок 1 Р1С2 і Р1С3
Рядок 2 Р2С2 і Р3С2 Р2С3
Рядок 3 Р3С3

-  Розширене управління списками і нумерацією

-  Простий перехід на новий рядок (повернення каретки) можна виконати, набравши _ (символ підкреслення) на початку лінії, за яким слідує пробіл.

N.B. В традиційній типографіці використання «нового рядка» саме по собі дуже обмежене (переважно в поезії). Його часто плутають з новим абзацем в друкованих документах (без додаткового вертикального проміжку між абзацами). Веб-браузери проте, за замовчуванням, вставляють вертикальний інтервал між абзацами. Багато користувачів намагаються наслідувати вид друкованої сторінки (без додаткової відстані по вертикалі), вводячи новий рядок замість нового абзацу. Це помилка, яка може спричинити труднощі в підтримці і розвитку їхнього сайту. Правильне рішення - визначити стилі (CSS) в шаблонах, які описують поведінку абзаців (тобто збільшувати чи ні вертикальну відстань між абзацами, відступ першого рядка, і т.д.).

-  Ви можете створювати вкладені списки, додавши зірочки після дефіса на початку рядків.

Наприклад:

-* Твій кінь:
-** рудий;
-** гнідий;
-** вороний;
-* але мій кролик
-** білий:
-*** ангорський
-*** або короткошерстий.

дає:

-  І, нарешті, нумерований список можна створити за допомогою символу # замість зірочки:

-# Перший
-# Другий
-# Третій

дає:

 1. Перший
 2. Другий
 3. Третій


-  Гіперпосилання на зовнішній словник

Ви також можете дуже швидко створити гіперпосилання на визначення в зовнішньому словнику. Для будь-якого терміну просто вставте в тексті [?term].

Так наступний код: «{Франкенштейн} - це шедевр [?Мері Шеллі].» буде відображатися на екрані: «Франкенштейн - це шедевр [?Мері Шеллі].». Не забудьте натиснути на посилання для перевірки, що термін (чи то ім’я, чи то загальна назва) введено правильно і посилання веде в вірному напрямку.

Зовнішній словник за замовчуванням - це Вікіпедія - багатомовна енциклопедія, створена у кооперації і відкрита для всіх учасників через Інтернет. Знайдіть час, щоб ознайомитися з нею і, можливо, внести в неї свій вклад, щоб збагатити цей загальний фонд знань.


-  Іменовані якорі

Ви можете визначити «HTML якорі» в тексті, аби побудувати прямі посилання на певний розділ в середині сторінки SPIP сайту. Ярлик вставляється так:

[direct<-]

тим самим створюється якір з ім’ям direct в цій точці в тексті. Отже для статті 3723, URL http://mysite/article.php3?id_article=3723#direct зв’яже безпосередньо з місцем в статті, де цей якір був вставлений.

Зверніть увагу, що якоря також сумісні з гіпертекстовими внутрішніми посиланнями на сайті. Таким чином, ярлик «[точне наведення->art123#precis]» приведе до якоря з ім’ям «precis», визначеного у статті 123.


-  Неавтоматизовані виноски

У більшості випадків системи автоматичних виносок, про яку розповідалося вище, цілком достатньо. Тим не менш, ви можете управляти виносками в ручному режимі, «вказуючи» номер або навіть відображення тексту, що використовується для посилання.

Загальний принцип полягає в тому, що ви вставляєте інтерактивні текст між кутовими дужками на початку виноски, як тут:

Цей текст анотований [[<ххх> Це примітка.]]

Дотримуючись цього принципу, ви можете:

використовувати автоматично пронумеровані виноски [[Розміщуючи текст виноски між подвійними квадратними дужками]], або
- надати номер виносці [[<23> - поставивши цей номер в кутових дужках - між символами «<» і «>»] або
- використовувати зірочки для позначення виносок [[<*> - поставивши зірочку в кутових дужках - між символами «<» і «>»]], або
- додавати виноски без будь-яких видимих посилань. Ви можете зробити це [[<> - поставивши кутові дужки <> і нічого між ними.]], або
- задати абревіатуру або ім'я в якості посилання на виноску; в деяких мовах це часто використовується для посилань, що вказують на авторство цитат [[<Rab> Fran&ccedil;ois Rabelais.]], або
- додати посилання на вже існуючу виноску [[<23>]] шляхом розміщення її номеру в кутових дужках - між символами «<» і «>», і не додаючи текст виноски.

що дає:

- використовувати автоматично пронумеровані виноски [2], або
-  надати номер виносці [23], або
-  додавати виноски без будь-яких видимих посилань. Ви можете зробити це, або
-  задати абревіатуру або ім’я в якості посилання на виноску; в деяких мовах це часто використовується для посилань, що вказують на авторство цитат [Rab], або
-  додати посилання на вже існуючу виноску [23] шляхом розміщення її номеру в кутових дужках - між символами «<» і «>», і не додаючи текст виноски.

-  Оминання SPIP-ярликів

У деяких випадках може бути корисним, щоб деякі частини SPIP-документа не були «оброблені» за правилами типографських скорочень: ви не хочете виправляти типографіку або хочете відобразити вихідний код (наприклад, в PHP, JavaScript...).

Код:

<html>Увага, текст залишити як є!</html>

дає:

Увага, текст залишити як є!

-  Відображення програмного коду

Деякі користувачі можуть побажати відобразити програмний код на своїх сторінках. Для цього є ярлик <code>...</code>.

Приклад:

<code><?php   // ceci est du langage php
   echo "bonjour";
?></code>

дає

<?php     // ceci est du langage php
      echo "bonjour";
?>

Існує ще один ярлик для відображення програмного коду в декількох рядках: <cadre>...</cadre>. Він розміщує код «в формі» (це часто використовується на даній сторінці). Перевага цього методу в спрощенні операції «копіювати / вставити» на веб-сайті: досить помістити курсор в коді і натиснути Ctrl+A (вибрати все), щоб мати можливість безпосередньо скопіювати код. Крім того, у багатьох браузерах відступи коду у цьому «кадрі» виглядають правильно.

Ось приклад:

class Text {
 var 
type = 'text';
 var 
text;
}

 class Field{
 var 
type = 'field';
 var 
field_name, 
field_id;
 var 
cond_before, 
cond_after; // table of objects
 var 
functions;
}

-------

[1Існує додаткова інформація.

[2Розміщуючи текст виноски між подвійними квадратними дужками

[23- поставивши цей номер в кутових дужках - між символами «<» і «>»] або
-  використовувати зірочки для позначення виносок [[<*> - поставивши зірочку в кутових дужках - між символами «<» і «>»

- поставивши кутові дужки <> і нічого між ними.

[RabFrançois Rabelais.

arttitre/Заголовок, топ-заголовок, підзаголовок

Заголовок, топ-заголовок, підзаголовок

-  Заголовок обов’язковий.

-  Топ-заголовок і підзаголовок не є обов’язковими. Якщо ви не маєте потреби в них, залиштe їх порожніми, макет сайту автоматично адаптується до їх наявності або відсутності.

Адміністратори, якщо вони цього бажають, можуть відключити використання топ-заголовку та / або підзаголовку в розділі „Конфігурація”.

artrub/Вибір рубрики

Вибір рубрики

Меню показує повну ієрархію рубрик (в тому порядку, в якому вони були створені адміністраторами сайту): виберіть рубрику, в якій ви хочете розмістити вашу статтю.

Багато користувачів-початківців не звертають уваги на цю особливість, хоча й дуже просту, і розміщують свої статті «абиде» в структурі сайту. Отже, адміністраторам рекомендується завжди перевіряти, чи знаходиться стаття у правильній рубриці перш, ніж затвердити її.

artdesc/Короткий опис

Короткий опис

Короткий опис використовується для цілей навігації на сайті: він коротко показує тему статті (або статей), наприклад на сторінці змісту рубрики.

Цей опис не є обов’язковим. Крім того, він може бути будь-якої довжини. Спочатку він був призначений для коротких текстів (одне-два речення), які будуть відображатися в списках статей (зміст, список статей конкретного автора, сортування статей за ключами, результати пошуку, і т.д.)

Адміністратори сайту можуть повністю вимкнути відображення коротких описів в розділі «Конфігурація».

artchap/Шапка, або вступ

Шапка, або вступ

У видавничому жаргоні шапка - це короткий текст, що «накриває» статтю. Він не є обов’язковим. В українському перекладі ми використовуємо термін «вступ» для назви відповідного поля бази даних.

Адміністратори можуть через сторінку «Конфігурація» заборонити використання шапки.

artvirt/Перенаправлення статті

Перенаправлена стаття

Ця опція дозволяє створити «віртуальну статтю» - статтю, яка має свою назву, дату і авторів, ці відомості будуть записані на вашому SPIP-сайті, але сама стаття розташована на іншому URL.

Ця функція дозволяє посилатися в SPIP-системі на будь-які статті, що не були створені в SPIP (наприклад, якщо вам потрібно інтегрувати сторінки, створені до установки SPIP в навігаційну систему вашого SPIP-сайту).

Аби позначити, що ваша стаття - «Віртуальна Стаття», ви просто повинні ввести адресу цільової статті у відповідне поле (для посилань на зовнішні сайти) або внутрішнє SPIP-посилання до статті, рубрики, новини і т.д. на вашому сайті, наприклад, (art123, br5, doc28, ...).

Щоб видалити перенаправлення, треба просто «очистити» поле перенаправлення (видалити URL цільової статті).

arttexte/Текст

Текст статті

Досить просто: це текст вашої статті, як і вказано.

-  Тим не менш, є один момент, який може створити проблеми: довжина тексту. Це може статися, якщо текст занадто довгий (з власного досвіду, більше, ніж 32 Kb), - він може бути усічений або повністю відкинутий браузером. Ця проблема викликана не SPIP, а саме веб-браузером, який ви використовуєте. Якщо ви зустрінетесь з такою проблемою, спробуйте використовувати інший браузер.

-  Саме в тексті статті дуже зручно і корисно використовувати типографські скорочення

artdate/Дата

Дата онлайн публікації

Як правило, дата статті відповідає даті її появи онлайн (або публікації на веб-сайті).

-  Ця дата автоматично встановлюється на час затвердження статті адміністратором (це і є момент її появи на загальнодоступному сайті).

-  Тим не менше, після затвердження статті, адміністратор може змінити цю дату.

artdate_redac/Дата більш ранньої публікації

Дата більш ранньої публікації

Цю функцію було додано для дуже специфічних випадків, коли SPIP використовується для установки архівів і ці архіви повинні мати дату публікації, відмінну від дати онлайн.

Вона надає можливість вказати, що документ вже був предметом більш ранньої публікації: в газеті, журналі, книзі...

-  За замовчуванням ця дата не відображається: опція «Приховати дату ранньої публікації» є обраною у момент створення статті.

-  Якщо ви хочете задати таку дату, необхідно вибрати опцію «Показати дату ранньої публікації», а також використати меню, що розкривається, щоб встановити її.

На відміну від «дати публікації» статті, ця дата не визначається автоматично в момент затвердження статті. Ось чому її можна змінити в будь-який час.

Адміністратори сайтів можуть вимкнути використання більш ранньої дати публікації в розділі «Конфігурація».

artauteurs/Автори

Автори

Коли адміністратор або редактор створює статтю, він автоматично вважається автором статті. У ряді випадків авторів треба змінювати (наприклад, коли текст за авторством третьої сторони додається до сайту, коли стаття не повинна бути підписана, або коли вона редагується декількома користувачами...)

-  Додавання автора

Меню, що випадає, показує список всіх редакторів сайту і дозволяє вибрати і додати нового учасника.

Якщо більше 50 редакторів беруть участь у роботі сайту, стає незручним відображати їх у такому меню (воно різко уповільнює завантаження); в цьому випадку воно замінюється пошуком: введіть ім’я автора, якого хочете додати, і натисніть на «пошук». Якщо пошук повертає більше одного автора, система дозволить вибрати того, який вам потрібний.

-  Видалення автора

Поруч з кожним автором статті є посилання «Видалити цього автора», яке дозволяє просто видалити цього автора.

Лише як автора даної статті; він, очевидно, залишається в списку редакторів сайту.

-  Заміна автора на іншого

Це робиться в два етапи: просто додайте нового автора і видаліть першого (див. вище).

-  Необхідно підкреслити, що адміністратори мають більше влади над цим списком авторів, ніж редактори. Зокрема, редактор не може видалити себе з авторів статті. Якщо редактор хоче опублікувати статтю анонімного автора (без автора), він повинен звернутися до адміністратора, щоб виконати цю операцію.

logoart/Логотип статті

Логотип статті

Зі SPIP ви можете встановити логотип до статті. Таким чином на загальному сайті можна відобразити графічну кнопку з посиланням на статтю.

Для статті можна:
-  не використовувати логотип;
-  встановити простий графічний логотип;
-  використати анімований логотип, який підтримує «hovering» (тобто логотип у «2-х положеннях»: логотип міняється, коли миша проходить над ним).

-  Формати зображень

Створивши зображення (у вашій звичайній програмі), збережіть його в одному з наступних форматів:
-  GIF (GIF-файл може бути «анімований GIF»);
-  JPEG;
-  PNG (ми не радимо, тому що деякі браузери не підтримують його правильно).

Щоб уникнути серйозних помилок у роботі, SPIP відкидає файли зображень більше, ніж 256 Кб. Поради: оскільки такі «кнопки» є елементами графічного інтерфейсу, переконайтеся, що розмір файлу (у кілобайтах) не надто великий (як правило, менше, ніж 10 Кб), якщо ви хочете, щоб ваш сайт завантажувався і працював швидко.

Зокрема, переконайтеся, що імена файлів мають розширення одного із зазначених форматів: .gif, .jpg або .png. Сама назва файлу не має значення взагалі за умови, що ви не забули про розширення.

Якщо ви створюєте зображення, яке підтримує «hovering», створіть два різних графічних файли: один для «нормального» стану кнопки і інший, який з’являтиметься при наведенні миші на кнопку. Важливо, щоб ці два файли мали однаковий розмір в пікселях.

-  Простий логотип (no hovering)

Вікно додання зображення виводиться в лівій колонці статті під назвою «ЛОГОТИП СТАТТІ».

Залежно від версії браузера, натисніть на кнопку «Обзор», «Вибрати», «Файл»..., яка відкриє діалогове вікно, що дозволяє вибрати графічний файл вашого зображення з жорсткого диска.

Після того, як файл обрано, натисніть на кнопку «Завантажити». Ваш логотип з’явиться поруч зі статтею. Під логотипом буде виведено його розмір і кнопка «Видалити логотип». При натисканні на неї ви видалите логотип.

Якщо ви не плануєте використовувати hovering-логотип, на цьому настойку логотипу закінчено.

-  Заміна логотипу

Ви можете вирішити замінити логотип іншим файлом. Це робиться в два етапи:
-  Почати з «Видалення логотипу»; знову з’явиться попереднє вікно, що містить кнопку «Завантажити»;
-  Завантажити новий файл, відповідно до вже описаної процедури.

Через особливості роботи браузерів, ви можете бачити після заміни логотипу попереднє зображення (образ в «кеші» браузера). Натисніть на цю картинку (правою кнопкою миші, або утримуючи клавішу «Ctrl» на Macintosh), щоб показати контекстне меню, що випадає: виберіть опцію «Оновити зображення». З’явиться нова версія вашого логотипу.

-  Логотип з hovering

Після установки першого файлу, вікно відображає не тільки логотип, який ви тільки що встановили на сервері, але додає до нього рядок «ПРИ НАВЕДЕННІ МИШІ». Натиснувши на нього ви відкриєте вікно, в якому зможете вибрати другий файл, що буде відображатися при наведенні миші.

Якщо після установки обох файлів, видалити перший («просте» зображення), другий теж зникає. Дійсно, за відсутності першої логотипу, немає ніякого сенсу в управлінні зображенням при наведенні!

Ніякого втручання в текст вашої статті не потрібно. Відображення логотипів на загальному сайті повністю автоматизоване. HTML-код буде згенерований відповідно до розміру логотипу, а також автоматично будуть створені інструкції у JavaScript.

artstatut/Статуси статті

Статуси статті

Статус статті позначає ситуацію з її редагуванням на сайті. Стаття може мати такі статуси:
-  редагується;
-  представлена для оцінки;
-  опублікована на сайті;
-  відхилена;
-  видалена.

Тільки адміністратори можуть змінювати статус статті.

P.S. Статус статті позначається кольоровими маркерами.

Редагується

Коли статтю створено, починається процес редагування: автори пишуть статтю або модифікують її...

Коли стаття редагується, вона з’являється тільки для авторів та адміністраторів. Інші редактори сайту не мають до неї доступ.

Представлена для оцінки

Коли автор вважає, що його стаття готова, він «представляє» її іншим учасникам, щоб її можна було обговорити колективно, перш ніж затвердити (опублікувати на сайті) або відхилити.

Коли статтю «представлено для оцінки», вона з’являється на сторінці статей в адміністративній частині для всіх користувачів, яких запрошують приєднатися до її обговорення через внутрішній дискусійний форум, розташований нижче статті.

Така стаття стає видимою для всіх редакторів. З іншого боку, її може змінювати тільки її автор або адміністратор.

Опублікована на сайті

Після обговорювання редакторами (на етапі подання) статтю може бути «затверджено», тобто опубліковано на сайті адміністратором. За допомогою цієї дії вона стає доступною для всіх відвідувачів загальної частини сайту.

Після того, як стаття була опублікована в Інтернеті, тільки адміністратори можуть змінювати її. Її автор, якщо він одночасно не є також адміністратором, більше не може змінити її, але повинен звернутися до адміністратора, щоб зробити якісь коригування.

Відхилена

«Представлені» статті, які не відповідають редакційній лінії сайту, можуть бути «відхилені», якщо адміністратори відмовляються публікувати їх в Інтернеті.

«Відхилена» стаття залишається видимою лише її автору та адміністраторам.

Однак «відхилена» стаття не може бути змінена автором, отже це заважає йому знову подати її для публікації. У випадку статті, що вимагає зміни, рекомендуємо повторно надати їй статус «редагується», а не просто «відхилити» її, щоб автор був в змозі змінити її і знову подати пізніше.

Видалена

Стаття може бути «видалена» тільки адміністратором.

«Видалену» статтю не видно більше в адміністративній зоні, навіть адміністраторам. Будьте обережні, цей варіант «радикальний»: стаття повністю зникає.

Справді, стаття ще зберігається в базі даних, але її надзвичайно важко досягти за допомогою інструментів, що надаються SPIP.

Таким чином, ця опція тільки для статей, створених помилково, яким судилося бути повністю вилученими. Тому радимо вибирати варіант «відхилено», бо це менш драматично.

-  І, нарешті, варто відзначити, що адміністратори можуть в будь-який час, змінити статус статті. Отже опубліковану статтю можна було б знову помістити в режим «редагування». Однак, як тільки статтю буде опубліковано на сайті, не перестарайтеся зі змінами статусу, аби в кінцевому підсумку сайт не став «дірявим», де з’являються і зникають сторінки, що дуже дратує відвідувачів сайту.

artprop/Відправлення статті

Відправлення статті

У той час як стаття знаходиться в процесі редагування (див розділ «Статус статті»), відображається кнопка «запропонувати до публікації цю статтю».

Тільки автору статті дозволяється виконувати цю операцію.

Це означає, що стаття буде «представлена для оцінки», тобто представлена всім іншим редакторам, які зможуть її прокоментувати, і буде чекати, щоб адміністратори її затвердили (опублікували) або відхилили .

Увага: коли статтю представлено для оцінки, автор більше не може переглянути своє рішення і повернути статтю у статус «редагується». Отже, операція «запропонувати до публікації цю статтю» повинна виконуватися тільки після того, як автор стає впевнений, що його текст є повним і остаточним. Тільки адміністратор може помістити текст знову в режим «редагується».

Рубрики

rubhier/Ієрархічна структура рубрик

Структура рубрик

Структура рубрик фактично є скелетом вашого сайту, вона дуже сильно впливає на зовнішній вигляд сайту, його навігацію та зв’язки між статтями і новинами.

У SPIP реалізована ієрархічна структура інформації, дуже схожа на організацію файлів у вашому комп’ютері. У кожній рубриці (розділі, або папці) можуть перебувати статті та новини (файли), а також підрубрики. У підрубриках також можуть бути підрубрики, статті та новини - і так далі. Вкладеність інформації практично не обмежена.

У прикладі видно що рубрика 222 відноситься до рубрики 22, яка в свою чергу знаходиться в рубриці 2. Рубрика 2 не відноситься до жодної з рубрик сайту. Вона знаходиться в корені сайту і є кореневою рубрикою.

Називаючи структуру інформації ієрархічної ми маємо на увазі, що підрубрика може знаходиться тільки в одній рубриці, а не в декількох.

Тільки адміністратори можуть створювати, редагувати або видаляти рубрики.

rubrub/Створення рубрики

Створення рубрики

Щоб створити нову рубрику, необхідно вибрати папку, в якій буде розміщуватися ваша рубрика. Вибрати необхідний розділ і зайти в нього дуже просто - у випадаючому меню «Весь сайт» ви можете подивитися структуру сайту повністю і перейти в цікаву для вас папку.

-  Переміщення рубрики

Якщо ви хочете перемістити рубрику в іншу папку, то вам достатньо натиснути на посилання «Перемістити», яка знаходиться поруч з її назвою під панеллю управління сайтом. Відкриється вікно зі структурою сайту, в якому треба вибрати необхідну рубрику і натиснути кнопку «Зберегти».

rublogo/Логотип рубрики

Логотип рубрики

Якщо в конфігурації вашого сайту увімкнена можливість використовувати логотипи, то ви можете додати логотип до рубрики так само, як ви це робите при додаванні логотипу до статті.

P.S. Якщо в підрубриці відсутній логотип, то SPIP буде виводити логотип батьківської рубрики:

У цьому прикладі відсутній логотип в розділі 221, але при перегляді цієї сторінки на сайті буде видно використовуватись логотип рубрики 22. Якщо у цієї рубрики відсутній логотип, то буде використаний логотип рубрики 2.

Також є можливість виводити логотип рубрики для статей, в яких немає логотипу. Це може зробити веб-майстер вашого сайту або його розробник.

Новини

breves/Новини (стрічка новин)

Новини (стрічка новин)

Новини - це найпростіший і найшвидший спосіб розміщення інформації на сайті. На відміну від статей, новина містить лише кілька полів для розміщення інформації: заголовок, посилання і текст новини. Саме тому дуже зручно застосовувати новини для організації новинної стрічки на вашому сайті.

Не забудьте активувати використання новин в конфігурації сайту.

brevesrub/Вибір рубрики

Зберігаємо новину у відповідну рубрику сайту

Щоб спростити використання новин, передбачено, що новини можна розміщувати тільки в кореневих рубриках сайту, ви не можете розмістити їх в якійсь під-підрубриці сайту.

Sections

Наприклад, ми можемо зберегти новину в рубриці №1 або №2, але не в їх підрубриках (в цьому відмінність новин від статей, які можна поміщати де завгодно).

breveslien/Посилання

Використання посилання

Щоб полегшити використання новин в якості новинної стрічки, кожній новині можна надати посилання на джерело в окремому полі. Тоді при виведенні інформації на сайті відвідувачі зможуть побачити джерело інформації.

Звичайно ж, використання цієї можливості є необов’язковим.

brevesstatut/Стан новини

Стан новини

Управління новинами та їх використання організовано простіше, ніж аналогічні операції для статей. Для новини не можна вказати автора, у новини є тільки два стани «Опубліковано» і «Не опубліковано». Тільки адміністратор може публікувати і знімати з публікації новини.

-  Новину не опубліковано

«Не опублікована» новина показується на сторінці в «Панелі управління». Редактори сайту можуть редагувати її. Адміністратори можуть змінити її стан на «Опубліковано» або ж видалити її.

-  Новину опубліковано

«Опубліковані» новини відображаються на сайті, і тільки адміністратори можуть їх редагувати.

-  Новину видалено

«Видалені» новини не відображаються на сайті, а в адміністративній частині сайту тільки адміністратори мають до них доступ.

breveslogo/Логотип новини

Логотип новини

До будь-якої новини ви можете додати логотип, як і до інших елементів сайту.

Процес додання логотипу такий самий, як і при доданні логотипу до статті.


Зображення і документи

ins_img/Вставка зображень

Вставка зображень в текст

SPIP пропонує вам можливість проілюструвати свої статті і новини зображеннями. Це досягається в кілька етапів: спочатку необхідно завантажити файл зображення на сайт, а потім вставити зображення в текст.


Підготовка: Формати зображень

Створивши зображення (вашою звичайною програмою) вам потрібно зберегти їх в одному з наступних форматів:
-  GIF (розширення .gif);
-  JPEG (розширення .jpg);
-  PNG (розширення .png).

Ви повинні особливо переконатися, що ваші файли створюються з розширенням, які відповідають формату: .gif, .jpg або .png. Якщо ви завантажите файл без розширення, система не буде знати, як використовувати цей файл зображення.


Крок 1: Завантаження зображення на сервер

Перш, ніж ви зможете вставити зображення в текст, їх, очевидно, потрібно завантажити на сервер. З використанням системи SPIP це робиться за допомогою звичайного графічного інтерфейсу адміністративної зони.

Коли ви «змінюєте» статтю або новину, ліва колонка відображає форму з написом: «Додати зображення». В цій формі за текстовим полем є кнопка з написом (залежно від того, який браузер ви використовуєте) «Browse», «Вибір», «Файл»...

При натисканні на цю кнопку, відкриється діалогове вікно, яке дозволить вам переглянути ваші файли на диску і вибрати потрібний графічний файл.

Зробивши це, натисніть кнопку з написом «Завантажити».

Якщо операція пройшла успішно, ваше зображення буде відображатися в лівій колонці в супроводі додаткової інформації.


Крок 2: Інформація про зображення

Як тільки зображення буде завантажене на сервер, нова панель з’явиться в лівій частині екрана. Натиснувши на напис «Змінити» можна побачити всю інформацію, яка відноситься до цього зображення.

-  Перегляд. Натиснувши просто на зображення, ви відкриєте вікно попереднього перегляду. Якщо зображення велике (більше 200 пікселів у ширину), буде відображатися зменшена версія.

-  SPIP-ярлики. Під картинкою ви знайдете три «SPIP-ярлики», якими ви можете вставити це зображення в текст. Варто відзначити, що кожне зображення однозначно «пронумеровано», як у прикладах: «img1», «img2»... Ці ярлики використовуються на кроці 3.

-  Розмір зображення. Просто над зображенням з’явиться його розмір.

-  Назва зображення і опис. За бажанням ви можете ввести назву і опис для кожного зображення. Це може бути, наприклад, бути пояснювальний текст або повідомлення про авторські права.

-  Видалити цей зображення. Як ви можете здогадатися, кнопка «Видалити це зображення» дозволяє видалити цей файл, якщо ви зробили помилку або якщо вирішили більше не використовувати зображення в тексті. Рекомендується видаляти зображення, які не використовуються, для запобігання засмічення серверу непотрібними файлами. Ви також можете видалити відповідні теги SPIP з тексту. Якщо ви забули це, не страшно, зображення, яке не існує на сервері, просто не відображається.

Ви можете повторити цю операцію з такою кількістю зображень, як захочете (стаття або новина може містити стільки зображень, скільки потрібно). SPIP зберігає файли зображень на сервер в папці /IMG і автоматично перейменовує їх.


Крок 3: Вставка зображення в текст

На цьому етапі графічні файли вже зберігаються на сервері, але тепер потрібно вказати, де саме вони повинні бути в тексті. Немає необхідності писати для цього HTML-код, так як SPIP пропонує вам «ярлики», щоб зробити це дуже легко.

-  Зображення без підпису

Для кожного зображення відображаються три фрагменти коду:
-  <img1|left>
-  <img1|center>
-  <img1|right>

Скопіюйте один з цих фрагментів коду і додайте його в тексті там, де має з’явитися ваше зображення. Ваше зображення буде вирівняно відповідно до обраного коду - зліва, по центру або вправо. Якщо на сторінці залишається достатньо місця, текст може обтікати зображення, як це робиться в друкованих журналах.

SPIP створить весь необхідний HTML-код і автоматично розрахує розмір зображення.

-  Зображення з назвою та описом

Якщо ви ввели назву і/або опис, то до коду <img...> додаються коди:
-  <emb1|left>
-  <emb1|center>
-  <emb1|right>

Вони використовуються таким самим чином, як описано вище. Однак, коли ви вставляєте «ярлик» цього типу, SPIP вставить в текст не тільки зображення, але й назву і опис, які ви йому дали. Таким чином ваше зображення буде відображатися з поясненням, повідомленням про авторське право, ім’ям художника і т.д.

ins_doc/Додати документи

Прикріпити мультимедійні документи

Інтерфейс SPIP дозволяє інтегрувати мультимедійні файли на вашому сайті (звук, відео, текст, ...).

Редактори можуть додавати документи до статей. Ці документи можуть бути розташовані або в кінці тексту (подібно до «додатків»), або безпосередньо в тексті у вигляді значка або ескізу.

Адміністратори сайту можуть, крім того, додавати документи безпосередньо до рубрик.

Ви повинні звернути увагу на важливу відмінність між цими двома методами: у статтях документи є «додатками», які марні без предмета, до якого вони прив’язані (в навігації сайту ви можете переглянути ці файли лише зі статей); коли ж вони встановлюються безпосередньо у рубриках, ці документи стають елементами сайту, як статті і новини, а не лише інформаційним доповненням.


Крок 1: Установка документів на сервер

Установка файлів на сервері робиться за допомогою інтерфейсу «Додати документ» для статей і «Додати документ (файл)» для рубрик.

Зверніть увагу, що для статей цей інтерфейс з’являється в двох різних місцях: у нижній частині сторінки кожної статті і зліва (під зображеннями), коли ви редагуєте статтю. Ці два інтерфейси є функціонально цілком однакові, і ви можете використовувати будь-який з них відповідно до ваших потреб. Стосовно рубрик, встановлення документів здійснюється на сторінці інформації про рубрику.

Перш ніж ви зможете завантажувати документи на сервер, ви повинні створити їх на вашому комп’ютері. Інтерфейс завантаження нагадує вам список форматів, що підтримуються системою. Ви повинні переконатися, що ви називаєте ваші файли з правильним розширенням (наприклад, «xxxxxx.mp3» для MP3-файлу).

Інтерфейс такий самий, як для зображень: кнопка з написом «Файл» або «Перегляд» (залежно від вашого браузера) відкриває діалогове вікно, що дозволяє вибрати файл на жорсткому диску. Після того як ви вибрали файл, натисніть кнопку «Завантажити», щоб надіслати копію на сервер. Увага: ця операція може зайняти багато часу, залежно від розміру файлу. Слід також зазначити, що, в залежності від налаштувань сервера хоста, великі файли можуть бути відхилені. Ви можете обійти це обмеження установкою файлів за допомогою FTP.


Крок 2: Інформація та іконки

Після того, як файл був переданий на сервер і прикріплений до статті (або рубрики), відображається інформаційна панель. Посилання «Змінити» відкриває вікно з інформацією про файл (документ). Кілька операцій можуть бути виконані за допомогою цього вікна.

-  Перегляд мініатюр

Ця тема дуже важлива: на відміну від зображень, які можуть бути вставлені безпосередньо в текст, документи не з’являються на відповідній сторінці повністю, а лише представляються у вигляді значка, на який відвідувач сайту повинен натиснути, якщо він хоче подивитися цей документ.

Верхня частина інформаційного вікна дозволяє вибрати іконку для вашого документа. Ви можете використовувати стандартний значок або завантажити свій власний логотип.

Значок за замовчуванням вибирається системою автоматично в залежності від типу файлу. Перевага цього методу в тому, що всі документи одного типу на вашому сайті відображаються тим самим символом.

Ви можете встановити і свій логотип (бажано невеликий за розміром і в форматі GIF, JPG або PNG), який з’явиться замість усталеної мініатюри. Після встановлення цього логотипу посилання «Видалити налаштовану мініатюру» дозволить вам повернутися на зменшене зображення за замовчуванням, якщо це необхідно.

-  На сторінці редагування статті «ярлики» дозволяють вам вставити документ в текст так само, як зображення.

-  Нижня частина дозволяє ввести назву і опис для документа. Немає необхідності вказувати формат або розмір мультимедійного файлу, оскільки така інформація автоматично забезпечується системою публікації.

-  І, нарешті, кнопка «Видалити цей документ» використовується для видалення непотрібних файлів. Слід зазначити, що дуже важливо видаляти непотрібні документи, в іншому випадку вони будуть як і раніше відображатися на загальному сайті.

-  Щодо документів, встановлених в рубриках, ви також можете змінити дату публікації документа (за тим же принципом, як для модифікації статті та новини). Після цих налаштувань заголовки документа відразу ж доступні на загальному сайті (немає необхідності «затверджувати» або «публікувати»).


Крок 3: Вставка документів в текст статей

Щодо документів, пов’язаних зі статтями, ви можете просто встановити їх і ввести інформацію (кроки 1 і 2 вище). При публікації статті, ці документи будуть з’являтися в кінці тексту у вигляді списку доданих документів.

Тим не менш, ви також можете використовувати іконки, які символізують документи, і вставляти їх всередину тексту. Ваша стаття буде містити інтерактивні зображення в тексті.

Процедура тут така ж, як для зображень, різниця тільки в тому, що за іконками будуть посилання на документи. Вставте ярлик у вигляді <imgxx|yy> або <docxx|yy> в залежності від того, чи хочете ви відобразити просто картинку або з відповідною назвою і описом.

Слід зазначити, що будь-які документи, які ви вставляєте всередині тексту, не з’являться більше під текстом статті. Для статей є два місця, де документи можуть відображатися: або всередині тексту (іконки, на які можна натиснути), або в кінці статті під заголовком «Додаток».


Особливі випадки: відео й звукові документи

Деякі мультимедійні файли призначені для відображення безпосередньо на веб-сторінці (наприклад відео кліп безпосередньо в статті).

Для того, щоб вставити такий документ усередині тексту в якості вбудованого мультимедійної анімації, а не інтерактивні мініатюри, необхідно задати свої розміри: ширину і висоту строго більше нуля (для звукозапису це означає ширину елемента управління, наприклад 28 пікселів).

Слід зазначити, що поля для введення розмірів з’являються тільки для документів певних форматів, підтримуваних SPIP для інтеграції в статті (а саме: avi, quicktime, real, flash).

Після того, як ви ввели ці розміри, будуть надані додаткові SPIP-ярлики, у формі <embxx|yy> (від слова «embed» - «вставляти»).

Якщо ви добре знайомі з цими типами файлів, ви можете вказати додаткові параметри, такі як:

<emb54|center|autostart=true|quality=high>

ins_upload/Установка файлів за допомогою FTP або SCP

Установка файлів за допомогою FTP або SCP

Деякі сервери не дозволяють завантажувати файли через веб-інтерфейс або забороняють завантаження особливо великих файлів за допомогою такого механізму. І навіть якщо ви можете це зробити, процес може бути дуже повільним. SPIP дозволяє обійти ці обмеження шляхом установки файлів для зображень і документів за допомогою FTP або SCP.

Ця опція, звичайно, тільки для користувачів, що мають коди FTP-доступу.

-  Папка для завантаження файлів

Розташування папки, де потрібно помістити файли, залежить від статусу сайту і версії SPIP. До SPIP 1.9 ця папка називалась ecrire/upload і SPIP показував вміст цього каталогу тільки ключовим адміністраторам. З SPIP 1.9 папка завантаження є tmp/upload, і SPIP покаже увесь її вміст тільки ключовим адміністраторам сайту (тим, які мають привілеї «веб-майстрів»). Але на додаток до цього, є також можливість мати стільки вкладених папок, скільки є обмежених адміністраторів, а іменами цих папок будуть login-імена тих адміністраторів. Для кожного обмеженого адміністратора SPIP буде показувати тільки вміст папки з відповідним ім’ям.

Після завантаження файлів через FTP або SCP переконайтеся, що вони читаються і доступні на сервері HTTP (і папки, і файли, що зберігаються в цих папках).

-  Меню, що випадає, для вибору файлів

Коли цей процес буде завершено, під кнопками для завантаження файлів автоматично з’явиться меню, що випадає, яке відображає файли, що містяться в цій папці. Ви повинні тільки вибрати потрібний файл і підтвердити свій вибір. Зверніть увагу, що SPIP заради безпеки буде відображатися тільки файли відомих форматів і виключати ті, які не відповідають MIME-номенклатурі, особливо файли, що не мають розширення взагалі. Ви можете обійти це обмеження, використовуючи одне із дозволених розширень файлів (наприклад, перейменувати x.php в x.txt), що дозволить завантажити файл на сайт, але буде запобігати його неправильному використанню на сайті. Ви можете використовувати форму опису документу, щоб вказати справжнє ім’я файлу.

За допомогою цього меню виберіть файл, який ви хочете, і підтвердіть ваш вибір. Якщо операція пройшла успішно, не забудьте видалити файл з папки завантаження (система вже створила копію цього файлу в іншому місці на сервері, тому оригінальний файл більше не потрібний), щоб уникнути перевантаження списку, що розкривається, записами, які більше не потрібні і не займати зайвий дисковий простір.

-  Усі файли відразу

Якщо ви хочете встановити відразу декілька файлів в папку завантаження, додаткова функція стане доступною для вас в інтерфейсі сайту: ви можете встановити всі ці файли в одному пакеті. Це може виявитися дуже практичним для швидкого створення великих портфоліо або галерей.

Колекції зображень і документів

Ви можете легко додати колекцію зображень і документів на одному диханні, завантаживши zip-архів, що містить всі документи.

SPIP запропонує додати цей архів «як є» в статтю (тобто у вигляді архіву) або розпакувати його, щоб прив’язати до статті всі документи і фотографії, які він містить, або зробити те й те одразу. Якщо ви оберете розпакувати архів, тоді, звичайно, будуть застосовані ті ж правила винятків, які описано вище, відносно потенційно небезпечних файлів. Ви можете додатково вимагати, щоб ім’я кожного файлу автоматично переписувалося в назву доданого документу.

Ключі

mots/Принцип ключів

Ключі

Одне з найбільш істотних обмежень SPIP - це його ієрархічна структура: кожна стаття може належати тільки до однієї рубрики, і це іноді може призводити до проблем класифікації.

Ключі (keywords) пропонують спосіб перехресної навігації усередині сайту. Зв’язавши зі статтею одне або кілька ключів, ми отримуємо в своє розпорядження спосіб створити посилання на інші статті з подібними темами, які знаходяться в інших рубриках.

Ключі дійсно корисні, коли кожен з них пов’язаний з декількома статтями, тоді вони стають способом зв’язування різноманітних текстів один з одним.

Тільки адміністратори можуть створювати і змінювати ключі.

Дуже часто структура рубрик може працювати без ключів, якщо її ретельно продумали і вибудували: статті на одну тему просто знаходяться в одній рубриці. Тоді не має сенсу додавати ключі, які просто повторюватимуть тему, що вже є спільною для статей. У таких випадках адміністратор сайту може повністю заборонити використання ключів на сторінці конфігурації сайту.

artmots/Використання ключів

Використання ключів

Аби забезпечити альтернативну навігацію в межах сайту, можна призначити ключі для статей, новин і посилань на інші сайти. Це дасть можливість відвідувачу сайту не тільки переглядати вміст сайту по рубриках, але також переходити з однієї статті, що відноситься до теми, з якою пов’язане ключ, до іншої статті, пов’язаної з цим же ключем. Це дозволяє додатково групувати інформацію за темами і навіть за групами тем.

Для будь-якої статті, новини або сайту, який реферується, можна додати так багато ключів, як необхідно.

Усі ключі знаходяться в меню, що випадає. Воно дуже просте у використанні. Примітка: якщо кількість ключів перевищує 50, це меню замінюється міні-пошуком об’єкту: просто введіть ключ, який шукаєте, і натисніть на «Пошук».

P.S. Тільки адміністратори можуть створювати ключі (на вкладці «Ключі» в розділі «Редагувати» верхньої панелі навігації в адміністративній частині сайту).

Адміністратори можуть відключити використання ключів для всього сайту на сторінці «Зміст сайту» в розділі «Конфігурація» верхньої панелі навігації в адміністративній частині сайту.

motsgroupes/Групи ключів

Групи ключових слів

Якщо ви використовуєте багато ключів, може стати незручно управляти ними. Щоб краще організувати їх, ви можете створювати групи, що містять різні збірки цих ключів. Інтерфейс стає набагато охайніше (наприклад, група «Країни» може містити «Намібія», «Німеччина» і «Перу», а група «Теми» може містити «безробіття», «поезія», «тварини» тощо).

Реферовані сайти

reference/Реферування сайтів

Сайти, що реферуються

SPIP пропонує повну систему управління для списків посилань на інші сайти. Ця система носить всеосяжний характер і, зокрема, пропонує:
-  групування цих списків у рубриках (для тих самих рубрик, які містять статті, або для окремих рубрик, призначених тільки для цілей, як, наприклад, каталог посилань);
-  надання логотипу до кожного сайту;
-  присвоєння ключів кожному сайту, що реферується;
-  додання для кожного сайту опису, що може бути налаштований.

Крім того для сайтів, які це дозволяють, ви можете автоматично забирати останні статті, опубліковані на цих сайтах (зверніться до розділу «синдиковані сайти»).

Новий сайт, що реферується

Кнопка з написом «Додати сайт» відображається на кожній сторінці розділу на вашому сайті, щоб дозволити вам додати новий сайт.

«Традиційний» спосіб - це вказати ім’я сайту і його URL-адресу, а потім вставити опис. Крім того, можна вибрати рубрику вашого сайту, в яку буде вставлено це посилання.

Панель в нижній частині сторінки дозволяє управляти усіма можливостями імпорту вмісту сайту. Для більш детальної інформації з цього питання зверніться до пояснення синдикованих сайтів. Для простого довідкової посилання оберіть опцію «Не імпортувати статті на сайт».

Швидке посилання

Під час додання нового сайту для реферування у верхній частині сторінки з’являється панель для швидкого посилання на сайт без необхідності вручну вводити його ім’я або опис. Щоб це використати, просто введіть URL сторінки, на яку ви хочете послатися, і натисніть на кнопку. Наскільки це можливо, SPIP отримає доступ до цього URL і спробує автоматично завантажити заголовок сторінки та опис. Ви можете змінити цю інформацію пізніше.

Хто може запропонувати сайти для реферування?

На сторінці конфігурації «Зміст сайту» адміністратори можуть вказати, що або тільки адміністратори мають можливість запропонувати сайти, або також редактори, або навіть також відвідувачі сайту (в останньому випадку форма на загальному сайті дасть відвідувачам можливість запропонувати сайти).

У всіх цих випадках, як і раніше, тільки адміністратори перевіряють ці пропозиції. Коли пропонується сайт для реферування, усі користувачі, що мають доступ до адміністративної частини, можуть обговорити актуальність пропозиції у форумі, пов’язаному з кожним сайтом.

rubsyn/Синдиковані сайти

Синдиковані сайти

На сайті, розробленому за допомогою автоматизованої системи публікацій (як SPIP), можна легко створити файл, який містить список останніх публікацій. Зокрема, є стандартний формат для такого роду файлів під назвою «backend file» або RSS.

Цей файл легко і автоматично аналізується, щоб регулярно робити вибірки останніх новин та статей з таких сайтів. Таким чином SPIP дозволяє відображати на вашому сайті список останніх статей, опублікованих на інших сайтах. Ви можете внести до рубрики на своєму сайті список останніх статей для кожного сайту, що реферується, якщо, звичайно, цей сайт пропонує backend file.

-  Як знайти «backend.php» файли?

Для сайтів, керованих SPIP, ці backend file легко знайти: це просто файл, розташований в кореневому каталозі сайту, який називається «backend.php» (або «backend.html»). Наприклад, що стосується сайту uZine (http://www.minirezo.net/), його backend файл: http://www.minirezo.net/backend.php

Інші приклади backend файлів:

 • http://www.davduf.net/backend.php
 • http://www.vacarme.eu.org/backend.php
 • http://www.vakooler.com/backend.php
 • Треба зазначити, що The other portal надає такі файли для сайтів, на які посилається, навіть якщо ці сайти не мають своєї власної backend-системи. Ви знайдете на цій сторінці близько тридцяти backend-файлів для сайтів, на які посилається The other portal, а також кілька тематичних файлів.

  -  Додання синдикованого сайту на свій власний сайт

  Коли ви посилаєтеся на сайт в одній з ваших рубрик, на додаток до вказівки назви сайту, його URL головної сторінки і опису, можна вибрати його синдикацію (звичайно, синдикований сайт є сайтом, що реферується, а тепер ми просимо SPIP принести список його останніх публікацій).

  Щоб зробити це, просто виберіть опцію «синдикація» і введіть URL-адресу backend-файлу у відповідне поле. Відразу після відправлення запису з’явиться повідомлення, чи вдалою була синдикація чи ні.

  Якщо не вдається синдикація:
  -  переконайтеся, що ви ввели правильний URL для цього сайту;
  -  переконайтеся, що сайт насправді доступний в Інтернеті.

  -  Швидке посилання

  Функція швидкого посилання на сайт (просто введіть URL сайту, і SPIP візьме на себе автоматичну вибірку необхідної інформації) дуже добре підходить для синдикованих сайтів. Справді, замість введення URL головної сторінки, введіть URL backend файлу цього сайту: SPIP автоматично завантажить великий обсяг інформації і перейде безпосередньо до синдикації.

  -  Синдиковані статті

  Коли синдикація успішна, SPIP відображає список останніх статей, опублікованих на цьому сайті. Подивіться сторінку допомоги, присвячену управлінню посиланнями.

  -  backend файл вашого власного сайту

  SPIP автоматично створює backend-файл вашого власного сайту. Тим не менш, не забудьте встановити ім’я та адресу вашого сайту на сторінці Інформація про сайт.

  artsyn/Синдиковані статті

  Синдиковані статті

  Коли ви запитуєте синдикацію сайту, SPIP відображає список останніх статей, опублікованих на цьому сайті, під написом «синдиковані статті, зібрані з цього сайту».

  Для кожної статті SPIP відображає:
  -  назву статті (просто натисніть на неї, щоб перейти до статті);
  -  авторів статті, якщо вони є;
  -  опис статті, якщо він є.

  Ця інформація збирається автоматично з сайту і не може бути змінена.

  Крім того, для кожної статті є кнопка з написом «Блокувати посилання», яка дозволяє заблокувати її відображення на вашому сайті (якщоо стаття вам не підходить або є помилка в посиланні). Ви можете відновити відображення цієї статті на вашому сайті в будь-який час.

  Крім того, можна встановити, що кожне нове посилання, яке приходить з сайту, повинно бути попередньо заблоковане. Тоді статті не будуть відображатися, аж поки ви не підтвердите кожну з них «вручну».

  confhttpproxy/Використання проксі

  Використання HTTP-проксі

  Якщо ваш сайт знаходиться за брандмауером, може виявитися, що вам потрібно налаштувати HTTP-проксі, щоб мати можливість отримувати нові синдиковані сайти через Інтернет.

  Цей проксі повинен дозволяти вихідні запити без будь-якої перевірки автентичності.

  У конфігурації сайту SPIP (в розділі під назвою «Додаткові налаштування») введіть проксі в наступному форматі:

  http://proxyname:port/

  де proxyname - це ім’я проксі-сервера, а port - це номер TCP порту (найчастіше 3128, 8080 або 80), який буде обробляти запити.

  Увага: Ця установка є глобальною: SPIP буде отримувати всі синдикованих сайти через цей проксі. Починаючи зі SPIP 1.9 стало можливим не використовувати проксі-сервер. Але для попередніх версій SPIP, або якщо вам потрібна більш точна конфігурація, зверніться безпосередньо до адміністратора вашої мережі.

  Конфігурація сайту

  confnom/Назва та адреса вашого сайту

  Назва та URL вашого сайту

  Ім’я та URL вашого сайту, зокрема, використовуються для генерації «backend» файлу, який робить можливою синдикацію вашого сайту (тобто відображення останніх 10 статей, опублікованих на вашому сайті, на іншому сайті).

  URL-адреса вашого сайту має бути адресою головної сторінки, але саме папки, а не відповідного файлу HTML. Тому вона повинна закінчуватися символом «/». Якщо адреса вашої головної сторінки:

  http://www.mysite.net/index.html,

  то адреса вашого сайту має бути написана так:

  code>http://www.mysite.net/

  confart/Зміст статей

  Зміст статей

  Статті складаються з ряду елементів: назва, топ-заголовок, підзаголовок, опис, шапка, постскриптум... Проте деякі сайти не потребують усіх цих елементів: або редактори НЕ використовують їх, або графічний макет основного сайту їх не включає.

  Щоб не захаращувати інтерфейс управління сайтом і/або застерегти редакторів від використання певних елементів, які веб-майстер не хочете включати до «змісту сайту», сторінка конфігурації дозволяє повністю відключити використання будь-якого з цих елементів.

  N.B. Важливо зрозуміти, що вибір спрощеного інтерфейсу чи повного інтерфейсу впливає тільки на інтерфейс окремого користувача, а вибір варіантів «Змісту сайту» зі сторінки конфігурації впливає на усіх користувачів сайту. Таким чином, якщо ви вимкнете використання топ-заголовку, жоден з редакторів та адміністраторів не зможе використовувати топ-заголовки у своїх статтях.

  Інтерфейс серверу також адаптується до наявності або відсутність цих елементів. Якщо вимкнути використання ключів, відповідна кнопка у верхній панелі навігації просто зникне.

  confdates/Статті з відкладеною датою

  Публікація статей з відкладеною датою

  Адміністратори мають можливість змінити дату онлайн публікації (якщо цю статтю вже оголошено як «опубліковану»).

  Але як буде поводитися SPIP, коли ми встановлюємо значення дати онлайн-публікації в майбутньому? Чи буде SPIP публікувати всі статті, незалежно від їх дати публікації (ризикуючи здивувати відвідувачів сайту, показуючи дату «31 травня 2015», хоча зараз лише 21 травня), чи він повинен чекати терміну (31 травня в нашому прикладі) до відображення цієї статті на загальному сайті?

  -  Головна перевага цієї операції - можливість заздалегідь планувати публікацію серії статей. Практично: вебмастер йде у відпустку на місяць; якщо він вже написав кілька статей, він може розмістити їх адміністративній зоні, надати їм статус «опубліковано», але встановити для них дати публікації на протязі місяця, поки він відсутній. Таким чином, замість публікації на сайті на одному диханні цілої низки статей і довгої перерви протягом місяця, сайт буде регулярно публікувати «нові» статті, незважаючи на відсутність їхнього автора.

  -  Щодо видавництва фантастичної літератури, яке публікує Марсіанські хроніки, то воно має відключити цю функцію на своєму сайті, якщо не хоче чекати 2030 року, щоб опублікувати свої новели. Те ж саме відноситься і до щомісячного інтернет-видання, яке публікує свій квітневий номер 20 березня.

  confforums/Використання форумів

  Використання загальних (публічних) форумів

  Спосіб управління загальними форумами варіюється в залежності від вибору веб-майстра, а більш конкретно - відповідно до реальних потреб сайту. Деякі веб-майстри не хочуть форумів зовсім, деякі хочуть вільний доступ до форумів, а треті вважають за краще модерацію форумів до публікації, публікуючи повідомлення тільки після того, як вони були перевірені адміністратором.

  SPIP дозволяє визначити роботу ваших публічних форумів. Форуми, які є внутрішніми для команди управління сайтом завжди існують як відкриті форуми для всіх редакторів і модерується після публікації, тобто всі записи форуму публікуються відразу, але на них може бути накладено вето в будь-який момент пізніше.

  -  Відключення загальних форумів

  Коли форуми відключені, інтерфейс для внесення коментарів на форум зникає і всі старі матеріали не відображаються (вони не видаляються з бази даних, але їх відображення припиняється). Ця опція зупиняє роботу форумів, навіть якщо відображення форумів закодовані в макеті сайту (в шаблоні).

  Ви можете використовувати це або в якості постійного заходу (сайт ніколи не надає форумів), або в якості тимчасового параметра (призупинити діяльність форуми, щоб перешкоджати нещадному спамера, або піти вполювати тролів... або просто, якщо ви переносите сайт на інший сервер і не хочете втрачати поточні коментарі).

  -  Модерація форуму після публікації

  Коли форуми модеруються апостеріорі, коментарів відображаються, як тільки користувачі подали їх. Потім ви можете використати сторінку нагляду за форумами, яку надає SPIP, аби промодерувати повідомлення в залежності від їхнього змісту. Апостеріорна модерація - режим за замовчуванням для SPIP.

  -  Попередня модерація форуму

  У форумах, які модеруються апріорі - до публікації, коментарі користувачів записуються і зберігаються в системі, але відображаються не відразу. Адміністратори повинні використовувати сторінку нагляду за форумами, надану SPIP, для перевірки (або відхилення) кожного повідомлення.

  -  Форуми, доступні за підпискою

  Якщо форуми доступні за підпискою, то користувачі, що бажають прийняти у них участь, повинні зареєструватися і надати свою адресу електронної пошти. Після цього вони отримують електронною поштою свої ідентифікаційні дані, з якими вони можуть увійти для того, щоб представити свої зауваження на форумах. Для редакторів, які вже мають доступ до адміністративної частини сайту, ці дані відповідають їх звичайним обліковим даним для входу.

  Цей режим є компромісом між необхідністю відповідальності (учасники повинні надати дійсну адресу електронної пошти) і відсутності апріорної модерації (одного разу зареєструвавшись, ці користувачі можуть залишати свої записи безпосередньо).

  Крім того, цей режим дозволяє виключити користувачів, які зловживають форумами (чорні списки). Справді, коли ви видаляєте (через сторінку нагляду за форумами) зауваження, розміщене в режимі «за підпискою», ви отримуєте доступ до «файлу» (надзвичайно малого) автора цього зауваження. Ви можете просто відправити цього автора «на смітник»: його ідентифікація не буде більше працювати, і він не зможе отримати нової за тією ж адресою електронної пошти.

  Увага: режим «форум за підпискою» потребує, щоб ваш хостинг підтримував автоматичну електронну розсилку. Якщо це не так, можливо, ви повинні змінити свій хост ;)

  confbreves/Система новин

  Включення/відключення системи новин

  Деякі сайти не використовують новин, тобто коротких статей без конкретних авторів. Або, можливо, веб-майстер просто вирішив не включати їх в макет загального сайту.

  У цьому випадку ви можете просто наказати SPIP відключити їх. Це буде означати, що редактори не можуть створювати їх, і інтерфейс буде трохи менш складним.

  confmessagerie/Внутрішні повідомлення

  Внутрішні повідомлення

  SPIP пропонує внутрішню систему обміну повідомленнями (розділи довідки, присвячені повідомленням між користувачами, нотаткам і календарю).

  Ви можете вирішити використовувати всю систему або її частину.

  -  Включення/відключення внутрішнього обміну повідомленнями

  Причиною відмови від використання внутрішнього обміну повідомленнями може бути місце, що ці повідомлення споживають в базі даних: ці повідомлення (такі, як повідомлення на форумах, пов’язаних з вашими статтями, наприклад) зберігаються в базі даних і, отже, займають дисковий простір на вашому веб-хостингу. Крім того, особливості внутрішніх повідомлень додають додаткове навантаження на сервер хостингу вашого сайту (запити до бази даних): якщо він має обмеження конфігурації (і/або дуже повільний), ви, можливо, вирішите полегшити це навантаження шляхом відключення повідомлень.

  -  Включення/відключення списку підключених редакторів

  Якщо ви дозволите цю функцію, список користувачів, підключених до адміністративної зони вашого сайту, буде постійно відображатися в цій зоні. Це значно заохочує більше спілкуватися за допомогою текстових повідомлень між користувачами.

  Ця функція залучає додаткові запити до бази даних. На повільному сервері краще відключити цю функцію. Варто також відзначити, що деякі користувачі можуть вважати цю функцію нав’язливою.

  Слід зазначити, що: коли ви включаєте вище зазначені функції для всього сайту, то для кожного окремого користувача залишається можливість відключити ці налаштування для власного використання. Таким чином, якщо користувач вважає, що функції внутрішнього обміну повідомленнями непотрібні або нав’язливі, він може просто відключити цю функцію для власного використання.

  confstat/Статистика переглядів

  Статистика переглядів

  SPIP містить дуже просту систему, що дозволяє вам розраховувати і відстежувати кількість відвідувань сайту і кожної статті. Вона також дозволяє дізнатися, які інші сайти спрямовують відвідувачів на ваш сайт і до кожної статті.

  -  Кількість відвідувань

  Кожен день SPIP ідентифікує «унікальних відвідувачів» вашого сайту відповідно до їх IP-адрес. Ця система швидка і відносно надійна (це відносно точна оцінка числа відвідувачів сайту, а не тільки «хітів» або «переглядів»; відвідувач, який повертається кілька разів на ту ж сторінку, зараховується як один «унікальний відвідувач»).

  -  Прямі відвідування або джерела

  «Прямий візит» - це перехід на ваш сайт або на сторінку статті з іншого веб-сайту, який містить гіперпосилання на ваш сайт (він сам розглядається як «джерело»).

  Для всього сайту і для кожної статті SPIP відображає список головних «джерел» (сторінок, що відображають гіперпосилання на ваш сайт) у супроводі кількості «прямих відвідувань» (кількість відвідувачів, які слідують цим посиланням).


  -  «Відносно» надійна система

  Повна система для аналізу трафіку є дуже вимогливою програмою з точки зору швидкодії і пам’яті. Тому система SPIP дуже спрощена, щоб бути якомога швидкою і займати якомога менше місці на жорсткому диску сервера. Крім того, підрахунок «унікальних відвідувачів» базується на IP-адресах відвідувачів щодня, що не є найбільш точним методом, але ми досі вважаємо, що він забезпечує «відносно» достовірну інформацію.

  Якщо ви хочете отримати більш ретельний аналіз трафіку вашого сайту, ви можете використовувати іншу систему, більш спеціалізовану для таких статистичних аналізів.

  -  Щоденний розрахунок

  Система відстежування відвідувань, інтегрована в SPIP, виконує розрахунок числа відвідувачів і посилань щодня (не в реальному часі). Отже, деяка інформація може деколи бути невідповідною, тому що не інтегровані візити на поточний день. Якщо є сумніви, пам’ятайте, що відображення статистики для певної сторінки є найбільш надійним і докладним. Отже, сторінка статистики для статті доступна тільки по закінченню першого дня після опублікування цієї статті (до цього цифри невідомі, тому що SPIP ще не проаналізував їх).

  -  Включення/вимикання статистики та джерел

  Підрахунок кількості унікальних відвідувачів не повинна займати багато місця та використовувати багато обчислювальних потужностей. Не має сенсу їх відключати, навіть якщо сервер є дуже повільним.

  З іншого боку, система підрахунку джерел і прямих відвідувань значно складніша. Тому вона за замовчуванням відключена. Рекомендується робити її доступною тільки на серверах без жодних проблем в обчислювальній потужності (сервери, яким важко обчислювати довгі статті, звичайно, не зможуть впоратися з тягарем розрахунків джерел).

  -  N.B. Дисковий простір та обчислювальний час, необхідні для моніторингу візитів і посилань, збільшать трафіку вашого сайту. Чим більше буде відвідувань сайту, тим більшими будуть технічні вимоги для виконання цих завдань.

  confmails/Автоматизована електронна пошта

  Автоматизована електронна пошта

  Редакторам і адміністраторам не обов’язково витрачати своє життя в управлінні сайтом. Для полегшення колективної роботи та подальшого нагляду за життям сайту, система може повідомити керівникам сайту електронною поштою про певні події, які мають відбутися на сайті...

  Увага: деякі хостинги вимикають функцію автоматичного електронної розсилки. Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, ви не зможете включити наступні параметри.

  -  Відстеження повідомлень загального форуму

  Для того, щоб автори могли контролювати дискусії навколо своїх статей, ця опція пропонує автоматично надсилати автору кожне повідомлення, розміщене до його статті.

  Якщо ця опція включена, автор статті буде отримувати електронною поштою текст кожного повідомленням про свою статтю, а також нагадування про URL статті. Одним клацанням миші автор може перейти на сторінку статті і, якщо захоче, відправити відповідь на це повідомлення.

  -  Моніторинг видавничої діяльності

  Коли стаття представляється для перевірки або публікується, ви можете попросити SPIP повідомляти вас про це електронною поштою. Таким чином, учасники сайту отримують в режимі реального часу повідомлення про будь-які важливі події на сайті.

  Для колективного сайту (з кількома редакторами) ми рекомендуємо створити список розсилки редакторів (SPIP не забезпечує функцію списку розсилки), до якого ви можете надсилати такі повідомлення.

  -  Анонси новин

  Ця функція, забезпечувана SPIP, пропонує створити електронні листи виду «Останні новини»: якщо ви дозволите її і встановите час затримки між повідомленнями, на вказану адресу будуть регулярно відправлятися електронні листи, підсумовуючи останні опубліковані статті та новини.

  Ця функція дуже проста в реалізації: якщо ви дозволите цю опцію, фіксуючи час затримки до 7 днів, а потім один раз на 7 днів, SPIP буде відправити список статей і новин, опублікованих кожні 7 днів на вказану адресу.

  Кнопка «Відправити зараз» запускає негайну передачу цих підсумків електронною поштою (і починає новий інтервал часу у 7 днів до наступного такого електронного листа).

  Ви можете відправити ці анонси останніх новин на адресу головного веб-майстра (який перенаправить (forward) їх), або ви можете відправити листа до списку ваших абонентів (SPIP не забезпечує списки розсилки).

  confmoteur/Вбудований пошук

  Включення/відключення системи пошуку

  SPIP має свою власну внутрішню пошукову систему. Коли вона включена, система аналізу статей індексує вміст всіх ваших статей. Ця операція, хоча вона потім пропонує надзвичайно швидкий пошук, потребує від сервера, на якому розміщується сайт, багато роботи. У разі повільного хостингу, це може також викликати деякі проблеми.

  З цієї причини, ви можете включити або відключити індексацію системи.

  Дані, якими оперує вбудована в SPIP пошукова система, потребують майже потрійного дискового простору, відносно того, який використовується базою даних. З іншого боку, на повільних або сильно завантажених системах індексація може призвести до невеликого погіршення продуктивності, або навіть до execution time-out errors (крайній випадок).

  Якщо ж ваш сайт дуже великий, ми радимо не використовувати пошукову систему інтегровану в SPIP, а вибрати інші спеціалізовані продукти.

  Ви повинні також пам’ятати, що пошукова система не індексує всі сторінки відразу. Якщо ви включите її тоді, коли ваш сайт вже міститиме велику кількість статей, вам потрібно буде почекати, поки ваш сайт не зареєструє ряд більш-менш рівної кількості текстів на індекс.

  Додаткові методи

  artmodif/Стаття в процесі редагування

  Стаття в процесі редагування

  Коли редактор відкриває статтю, щоб змінити її, інші учасники сайту, які переходять на сторінку цієї статті, бачать попередження про те, що стаття редагується, і ми радимо відкрити цю статтю пізніше, після того, як редагування буде закінчено.

  Справді, якщо два редактора відкриють одну і ту ж статтю в один і той же час, зміни, зроблені одним редактором, ризикують бути «перевизначені» модифікаціями, внесеними іншим.

  Якщо ви бачите попередження: «Увага - редактор працює над цією статтею», то настійливо рекомендуємо не змінювати її в даний момент. Поверніться до цієї статті пізніше, коли інший редактор зробить і збереже внесені зміни.

  І навпаки, коли ви самі працюєте над модифікацією статті, інші учасники, які відвідують на сайті цю сторінку, побачать попередження, що ви працюєте з нею. Весь той час, коли ви змінюєте статтю, і протягом ще однієї години інших редакторів просять не відкривати статтю для модифікації. Коли ви вирішите, що закінчили роботу над цією статтею, і що інші, можливо, захочуть взятися за неї, то ви можете «звільнити» цю статтю. Попередження для інших учасників зникне, і вони зможуть зробити свої зміни в документі, якщо побажають.

  suivimodif/Моніторинг нових версій

  Моніторинг нових версій

  Список змін

  Моніторинг версій статті дає можливість побачити всі зміни, які були внесені до статті протягом всього її «опублікованого» життя.

  Тільки ті статті, які вже опубліковані або затверджені, можна побачити в цьому списку. Натискання на назву статті в списку показує сторінку, на якій підкреслені відмінності між самою останньою версією і попередньої.

  Відображення змін

  Ви можете порівняти поточну версію з попередньою версією, натиснувши на відповідне посилання «Порівняти».
  Ви також можете змінити версію, що відображається, натиснувши на дату версії, яку ви хотіли б переглянути.

  Для виділення внесених змін використовується просте кольорове кодування:

  previsu/Попередній перегляд

  Попередній перегляд

  Коли стаття отримує статус «затверджується», адміністратори та / або редактори (залежно від конфігурації системи) можуть переглянути цю статтю, використовуючи шаблони сайту.

  Це дозволяє перевірити правильність форматування і подання статті. Попередній перегляд також працює для новинних статей, розділів і т.д.

  latex/Математичні формули

  Математичні формули

  SPIP дозволяє вставити математичні формули за допомогою LaTeX нотації, які будуть автоматично перетворені в зображення, вставлені в текст.

  Розташуйте математичний «текст» всередині тегів <math> і </math>. LaTeX код для формули слід розміщати між двома знаками долара - «$».

  Таким чином, текст:

  <math>формула $a = \sqrt{b^{2} + c^{2}}$ - це переформулировка формули Піфагора: $a^{2} = b^{2} + c^{2}$</math>

  буде відображатися як:

  формула a = \sqrt{b^{2} + c^{2}} - це переформулировка формули Піфагора: a^{2} = b^{2} + c^{2}

  Стаття з документації пояснює цю функціональність більш глибоко.

  confurl/Типи URL адрес

  Вибір правил іменування URL

  SPIP пропонує можливість на сторінці конфігурації сайту вибрати правила створення URL-імен. Щоб ваші URL-імена були прийняті до уваги, вони повинні бути внесені до файлу htaccess.

  Почніть з htaccess.txt файлу, який поставляється з SPIP в якості базового прикладу і який працює з більшістю хостинг-провайдерів.

  Для активації необхідно скопіювати його назад в кореневий каталог під ім’ям .htaccess. Настійно рекомендуємо відкрити його, перш ніж копіювати, щоб перевірити певні елементи конфігурації ( Попередження: будь-яка модифікація файлу .htaccess може привести до серйозних наслідків в роботі і продуктивності вашого сайту.)

  Потім ви повинні перевірити правильність нових адрес URL, натиснувши на посилання «Подивитися онлайн» на сторінках статті, автора, новини, рубрики і т.д.

  Ви можете знайти більш детальну інформацію про те, як використовувати персоналізовані URL, в статті документації.